Novinky

Opotřebení SSD u Maců s M1 nebude tak vážné, jak ukazovaly první testy

Před několika týdny se na internetu objevily zprávy, že by se u SSD disků nových M1 Maců mohlo dít razantně větší opotřebení oproti jejich předchůdcům s Intel procesory. Dle těchto domněnek, by disky mohly přestat fungovat po necelých šesti měsících.

Jak se vůbec SSD může opotřebovat?

SSD úložiště, oproti HDD, fungují na bázi elektrických výbojů. Nejjednodušší SSD ukládají bitové jedničky a nuly. Data jsou do jednotlivých buněk zapisována pomocí elektrický výbojů. Pokud chce počítač zjistit informace v buňce, jednoduše načte její napětí.

Každý výrobce určí kolik cyklů napětí daný disk vydrží. Kvůli tomuto faktu, se u SSD disků v počítačích s procesorem M1 vyskytly obavy. Velký podíl na celkovém výkonu u čipsetu M1 je takzvaná unifikovaná paměť, která propojuje RAM, CPU, GPU a Neural Engine. Co alarmovalo uživatele Maců s M1, bylo již zmíněné velké využívání SSD. Za pár měsíců používání, bylo opotřebení disku nad hodnotou 13 procent. Čím méně RAM paměti a méně úložiště, tím více se vaše buňky v SSD budou opotřebovávat. U Maců s 8 GB RAM paměti a 256 GB SSD úložiště, by konec životnosti SSD úložiště mohl nastat po přibližně šesti měsících běžného používání.

Problém přeci jenom nebude tak velký, jak se zdá

Jon Jacobi, redaktor v magazínu MacWorld, však zveřejnil uklidňující informace.

Opotřebení u těchto zařízení jistě nebude tak velké, jak se z testů může zdát. V dnešní době, je velmi nepravděpodobné, že by vám SSD disky odešly kvůli opotřebení. Z mých vlastních testů se SSD disky v Macích s M1 pohybují v hodnotách 300 TBW. U 256 GB SSD by to tedy znamenalo až 8 let funkčnosti. Tuto hodnotu můžete zdvojnásobit u 512 GB SSD.,“ sdělil Jacobi.

CeskyMac.cz (autor fotografie: Dominik Ulč)

Tato informace mne osobně jako majitele dvou Maců s M1 uklidnila, protože výsledky prvních testů byly opravdu alarmující. 

Zdroj
9To5Mac

Matyáš Himmer

Fanoušek Applu od roku 2011, rád fotím a programuji. Články píši ve svém volném čase, studuji informační technologie na SSPŠ.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button