Články

Od iOS 7 k iOS 14: jak se změnil mobilní systém Applu od roku 2013?

Od představení iOS 7 uplynulo 7 let. Moderní a nadčasová sedmička je stále základem pro aktuální generaci Apple systémů i inspirací některých konkurenčních modelů z Android světa.

Píše se rok 2013. Prvním přímo zvoleným prezidentem České Republiky se stává Miloš Zeman, do jihouralského Čeljabinsku dopadá 600kilogramový meteorit a mobilnímu světu vládne nově nastupující Samsung Galaxy Note 3, Nokia Lumia 520 a Apple iPhone 5S. Google uvádí nový Android KitKat 4.4., Windows Phone přešlapuje na místě a Tim Cook představuje kompletně přepracovaný iOS 7. Ten iOS 7, jehož obrovské designové a funkční základy najdeme i v letošním iOS 14. Jak se systém kalifornského výrobce během 7 let změnil?

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: David Pravda)

iOS 7 byl v mnoha funkcích první vlaštovkou. Na seskupování notifikací jsme si ale museli ještě pár let počkat

iOS 7: vůbec poprvé plnohodnotný multitasking a CarPlay

Než se ale ponoříme do hluboké nostalgie, pojďme si ještě něco málo říct o sedmičkovém iOS. Dnes už nám spousta funkcí našich iPhonů připadá jako samozřejmost a jen málo kdo si vzpomene, že právě iOS 7 byl vůbec prvním systémem, který na mobilním zařízení od Applu přinesl multitasking pro všechny aplikace (do té doby to byly převážně výjimky, multitasking v podobě přehrávaní hudby na pozadí uměla jen aplikace hudba nebo telefon). iOS 7 byl také průkopníkem, co se týká funkce CarPlay nebo automatických aktualizací aplikací stáhnutých v App Storu. Do té doby se aktualizace musely stahovat a instalovat ručně.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: David Pravda)

Věděli jste, že plonohodnotný multitasking poprvé nabídnul právě iOS 7?

Ovládací centrum a AirDrop

Novinkou v iOS 7 bylo také ovládací centrum, které vůbec poprvé umožňovalo rychlý přístup k nejpoužívanějším funkcím jako je ovládání svítilny, přepínač Bluetooth, Wi-Fi, leteckého režimu a dalšího. Bez této, dnes už základní vychytávky, si už zřejmě málokdo umí představit používání iPhonu nebo iPadu. Nesmíme opomenout ani AirDrop pro vzdálené posílání souborů mezi telefony pomocí Bluetooth a Wi-Fi sítě, které rovněž přišlo s vydáním sedmičkového iOS.

Zvláštností tohoto systému byl také fakt, že řada velkých vylepšení přicházela v průběhu celého roku. A výjimkou nebyly ani relativně velké zásahy do designu celého prostředí iOS 7. Ať už mluvíme o přepracování kontrolního centra, multitaskingu nebo některých nativních aplikacích. V porovnání s dnešním trendem věc naprosto neobvyklá.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: David Pravda)

Ikonickou novinkou iOS 7 bylo ovládací centrum, které se postupem času neustále zdokonaluje

Rozšíření iOS 7 mezi uživateli patří dodnes mezi nejrychlejší na světě

Nových vylepšení byla zkrátka a dobře celá řada. Není proto divu, že iOS 7 patřil mezi systémy, jejichž rozšíření mezi uživateli bylo doslova raketové. Za první den si nový systém stáhlo 35 procent všech uživatelů, během následujících 5 dnů se iOS 7 rozšířil na více než 200 milionů zařízení po celém světě. iOS 7 se tak po právu stal nejrychleji šířícím se softwarem v historii výpočetní techniky vůbec.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: David Pravda)

iOS 7 se během pěti dnů rozšířil na více ne 200 milionů zařízení po celém světě

Galerie iOS 7 vs. iOS 14

I když v roce 2013 nebyl iPhone v ČR zdaleka tak rozšířený jako dnes, troufám si říct, že řada z vás má na iOS 7 nostalgické vzpomínky. Pojďme si tedy prohlédnout jednotlivá zákoutí sedm let starého systému, který postavil pevný základ svým mladším verzím.

Ovládací centrum postupem času získalo řadu funkcí a možnost personalizace.

Aplikace fotoaparát získala za 7 let množství editačních funkcí, oproti tomu působí prostředí fotoaparátu z iOS 7 poněkud nepatřičně.

Změnou prošla i aplikace Hudba. Tady jde ale spíše jen o design a posouzení je proto čistě subjektivní záležitostí.

Byť se to na první pohled nemusí zdát, nastavení iPhonu značně nabobtnalo. Zobrazení multitaskingu naopak zůstalo prakticky neměnné

Aplikace Telefon a Fotky se příliš nezměnily. V iOS 14 vypadá vše více přehledněji, ale to je způsobeno spíše většími displeji, kterými nové iPhony disponují.

Aktuální App Store má dnes již jen málo společného s tím z iOS 7. A to nejen, co do počtu aplikací.

Z iCloud Drive se stala kompletně přepracovaná aplikace Soubory, která usnadňuje práci s nejrůznějšími položkami v iPhonu. Nabídka sdílení souborů se pak značně rozšířila.

Vylepšení se dočkaly i takové drobnosti jako možnost odinstalace předinstalovaných aplikací nebo ukazatel ovládání hlasitosti, po kterém uživatelé dlouhodobě volali

Pamatujete si ještě na iOS 7? Co jste na něj tenkrát říkali a na jakém telefonu vám „sedmička“ běžela?

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button