Novinky

Nová verze oficiální aplikace od Applu prozradila příchod headsetu pro virtuální a rozšířenou realitu

Otázkou již není zda, ale kdy se dočkáme virtuální reality s logem Apple...

Prakticky již nikdo nepochybuje o tom, že Apple pracuje na náhlavní soupravě pro rozšířenou a virtuální realitu. Ačkoli jde do jisté míry o mysteriózní zařízení, o kterém Apple nikde nemluví, objevuje se čím dál více dílčích informací, které nám postupně odhalují, co můžeme od zbrusu nového produktu očekávat.

O další indicii se tentokrát postaral, byť zcela nechtěně, samotný Apple. Do Microsoft Store totiž vypustil preview aplikace Apple Devices, která má nahradit iTunes sloužící pro synchronizaci jablečných zařízení s Windows počítači. Uvedení nové aplikace představuje samo o sobě zajímavou zprávu, nicméně mnohem důležitější je něco jiného. 

Několika všetečným uživatelům ze společnosti Havoc Repo se podařilo v kódu aplikace objevit odkazy na “Reality OS“ a “xrOS“. O obou názvech se hovoří jako o představitelích chystané platformy pro rozšířenou a virtuální realitu. Většinou však šlo o spekulace bez relevantního podložení. To ale nyní padá, jelikož odkazy pochází z oficiální aplikace, kterou vyvinul samotný Apple.

Vše navíc koreluje s registrací známky Reality OS, o kterou Apple požádal v květnu loňského roku. Postupně se objevily také další registrace ochranných známek pro názvy Reality One, Reality Pro a Reality Processor.

Půjde o pěkně drahou hračku

Přihlášky pro Reality One a Reality Pro mají údajně odkazovat na marketingové názvy náhlavních souprav. Výše zmíněné označení rxOS má představovat zkratku pro název Extended Reality Operating System, což lze chápat jako jméno softwarové platformy, která bude pohánět chystané headsety. Z pohledu samotných zařízení není vůbec jasné, zda půjde o headsety pro virtuální či rozšířenou realitu. Ve hře je také možnost, že náhlavní souprava bude kombinovat obě technologie.

foto: macrumors

Zvěsti o AR/VR soupravě od Applu se objevují několikátým rokem. Nyní to ale konečně vypadá, že na oficiální představení nebudeme čekat příliš dlouho. Podle některých zdrojů existuje dokonce vybraná skupina vývojářů, kteří od Applu dostali prototypy headsetů, aby mohli začít vyvíjet vlastní aplikace. Na vývojářské konferenci WWDC 2023 má dojít k uvolnění vývojářských nástrojů. Zahájení prodeje finálního produktu by mělo odstartovat nejpozději během letošního podzimu.

Nasazení pokročilých technologií se pochopitelně promítne do koncové ceny, která by měla atakovat hranici 3 000 dolarů (bez daně), což by v našich končinách mohlo znamenat zhruba 70 tisíc korun. Rozhodně tak nepůjde o hračku, kterou si bude moci dovolit každý.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button