Novinky

Nové MacBooky dostanou čipset A14X. Nabídnou vyšší výkon než 16“ MacBook Pro s Intel Core i9

Již dnes večer nám Apple ukáže novou generaci MacBooků, které bude pohánět ARMový čipset Apple Silicon. Podle dosavadních úniků půjde o jednotku Apple A14X, která vychází ze stejných základů jako A14 Bionic, který tepe uvnitř modelové řady iPhone 12.

Označení zahrnuje písmeno “X“, což odkazuje na verze, kterou Apple používá u iPadů Pro. V případě verze určené pro MacBooky však lze očekávat mnohem vyšší výkon a taktovací frekvence. Tuto domněnku ostatně potvrzují uniklé výsledky z benchmarku Geekbench 5, k nimž se dostala redakce zahraničního webu Apple Insider.

Zdroj: Apple

Čipset Apple A14X operuje s taktovacími frekvencemi od 1,8 do 3,1 GHz v turbo-boost režimu. Procesor nabídne celkem 8 jader s architekturou big-little. To znamená, že pokud počítač nepotřebuje k plnění úloh maximální výkon, využívá pouze energeticky úspornější jádra. Součástí procesoru by měla být také 8GB operační paměť. S nejvyšší pravděpodobností však nepůjde o konečnou hodnotu a Apple nabídne i varianty s větší kapacitou RAM.

Procesor Apple A14X získal v jednojádrovém testu 1 634 bodů, respektive 7 220 bodů při vícejádrovém testování. Z toho jasně vyplývá, že procesory od Applu budou mnohem výkonnější než ty od Intelu. Například 16“ MacBook Pro s Intel Core i9 dosáhl v jednojádrovém testu na skóre pouze 1096 bodů a ve vícejádrovém pak 6869 bodů.

Rozdíl mezi výkonem procesoru Apple Silicon A14X a Intel Core i9 je tedy naprosto zásadní. Když k tomu navíc připočteme fakt, že Apple má bohaté zkušenosti s optimalizací svých produktů, tak se máme rozhodně na co těšit.

Štítky

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, elektronická hudba, příroda a moderní vědy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Close