Novinky

Nová funkce v iOS 12 pomůže zachraňovat životy. Záchranářům vyšle přesnou polohu volajícího

Apple během včerejšího dne zveřejnil další z novinek v nadcházející aktualizaci svého operačního systému iOS 12. Jeho dvanáctá generace totiž přinese jednu poměrné zásadní funkci, která by mohla zachránit nemalý počet životů. Během volání na tísňovou linku bude totiž iPhone běžící na iOS 12 automaticky do operačního střediska vysílat svou přesnou polohu. Prozatím však bude novinka dostupná jen ve Spojených státech.  

Sdílení přesné lokace s operátorem tísňové linky umožní systém RapidSOS, který bude telefon lokalizovat pomocí signálů mobilního operátora, dostupných Wi-Fi sítí a GPS. Pokud má dotyčný telefon v kritickou chvíli vypnutou funkci GPS nebo Wi-Fi, automaticky ji po dobu hovoru aktivuje. Apple ve svém prohlášení uvádí, že současný systém okolo nouzové linky 911 byl vyvinut v 60. letech společností AT&T a byl původně určen pro pevné linky, které disponovaly stabilní adresou. Dnes však 80 % tísňových volání pochází z mobilních telefonů, jejíchž polohu šlo doposud určovat jen přibližně podle vzdálenosti od vysílačů mobilního signálu. 

Čekáte na iPhone SE 2? Raději na něj zapomeňte, Apple už nechce vyrábět malé smartphony

Projekt, do kterého se Apple se svým novým operačním systémem zapojil, je součástí iniciativy Next Generation 911. Ročně může být podle odhadů zachráněno až 10 tisíc životů, pokud operátor získá potřebné informace o jednu minutu dříve. Na základně těchto informací totiž mohou záchranáři vyjet na místo neštěstí dříve. Mají navíc jistotu, kde přesně jsou zrovna potřeba.  

 Zdroj

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

2 Komentáře

  1. ježíš to je šííííít stačí jakýkoliv mobila a ndroid appka “záchranka” toto dělá pokud se nepletu už 3 roky :O)))

  2. Podle mě je to super. Spousta lidí nemá o aplikaci Záchranka nejmenšího tucha. U mě má Apple za tohle jedničku s hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button