Novinky

Nosíte rádi sluneční brýle? Žádný problém, iPhone X vás pozná i s nimi

O rozpoznávání obličeje v novém iPhonu X se za poslední dny napsalo neskutečné množství řádků a tento fenomén stále neutichá. Veřejnost má k nové technologii stále spoustu otázek, proto se viceprezident společnosti Apple pro softwarové inženýrství, Craig Federighi, rozhodl na některé z nich odpovědět. Dotazy se většinou točí stále okolo stejných témat, například: dokáže Face ID člověka rozeznat i s nasazenými slunečními brýlemi? Odpověď zní jednoznačně. Ano, dokáže. Většina slunečních brýlí totiž propouští značné množství infračerveného světla, což znamená, že Face ID je i za těchto okolností schopno relevantně skenovat. Podporována jsou dokonce i zdánlivě neprůhledná skla, v takovém případě se ale procento chybovosti značně zvyšuje a je tudíž dost pravděpodobné, že se vám telefon neodemkne hned napoprvé.

Face ID je komplexní systém a v novém iPhonu X plně nahradí oblíbené Touch ID. A to s sebou samozřejmě přináší řadu otázek

Když už jsme u toho odemykání napoprvé. Všimli jste si, že se při úterní konferenci první ukázka Face ID nesetkala zrovna s úspěchem? Craig Federighi poté s mírnými rozpaky přešel k záložnímu modelu, který už fungoval bezchybně a celý proces odemykání zopakoval. Internetem se hned nato začaly šířit zvěsti, že nová technologie ještě nebude zřejmě úplně vychytaná, když hned při prvním demu zklamala. Problém byl ale nejspíš úplně někde jinde. A určitě jste se s ním setkali i vy. iOS hned po restartu nebo vypnutí totiž vyžaduje zadání klasického hesla, které zaštiťuje Touch ID a nově i Face ID. Je tak docela dost dobře možné, že daný kus zařízení nebyl po některé z těchto činností ani jednou odemčen anebo se v průběhu konference samovolně restartoval, což vedlo k výše zmíněné situaci. Tak či onak, takto velké společnosti jako je Apple by se tohle stávat nemělo. Zároveň však ale nejde o nic zásadního, chyby jsou zkrátka lidské.

Craig Federighi se snažil, iPhone X ale odemknout nedokázal. Ve druhém demu už Face ID nezklamalo

Vraťme se ale zpátky k dotazům. Hodně otázek se také zabývá možností krádeže telefonu a jeho následným odemknutím namířením na naši osobu. Craig Federighi odpověděl, že existují dvě možnosti, jak se při takovéto situaci bránit. Tou první je nedívat se směrem k iPhonu, telefon tak nezaregistruje náš pohled a neodemkne se. Druhá varianta spočívá ve stisknutí tlačítek na obou stranách přístroje, čímž se rozpoznávání obličeje dočasně zablokuje. Upřímně si ale tuto situaci nedokážu moc reálně představit. Asi málokdo z nás totiž předem ví, že bude přepaden. Je jasné, že Face ID bude u většiny lidí ještě nějakou dobu vzbuzovat obavy. Úkol Applu je tak pro následující týdny, měsíce a roky jasný. Zajistit stejnou důvěru, kterou se mu podařilo vybudovat u dnes už takřka legendárního snímače otisků prstů, Touch ID.

Face ID: pozoruhodná technologie, která i na nejvyšších místech vyvolává řadu otázek

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button