Novinky

Netatmo představilo Inteligentní bezpečnostní snímač využívající standardu Matter

Jedním z hlavních témat letošního ročníku veletrhu CES 2022 byla tradičně chytrá domácnost. Mezi vystavovateli opět nechyběla ani společnost Netatmo, která zde představila Inteligentní bezpečnostní snímač využívající standardu Matter.

Co je to MATTER?

Chytrá domácnost a na to navazující produkty a služby nabízí nespočet variant propojených řešení, což může na nezkušené uživatele působit nepřehledným dojmem. Netatmo v rámci skupiny Legrand společně se zhruba 220 členskými společnostmi aliance Connectivity Standard Alliance pracovala na vývoji komunikačního standardu pro připojená zařízení. Díky němu se již uživatelé nemusí zamýšlet, zda je nově zakoupené propojené zařízení kompatibilní s těmi, která již vlastní. Kromě toho tento standard umožňuje rozšířit možnosti interakcí mezi zařízeními a zjednodušit používání hlasových asistentů.

Foto: Netatmo

Standart MATTER se váže na IP technologie jako jsou Wi-Fi nebo Thread. Tyto protokoly zařízením umožňují vzájemně komunikovat. Aby ovšem byla jejich interakce přínosná, musí zařízení hovořit stejným jazykem. Protokol MATTER formalizuje tento jazyk a umožňuje vzájemné fungování zařízení zapojených v domácí síti. Používání chytré domácnosti tak bude opět o něco přívětivější a v neposlední řadě také bezpečnější.

První Netatmo zařízení využívající standard MATTER

Inteligentní bezpečnostní snímač Netatmo je vybavený kontaktním čidlem a infračerveným pohybovým senzorem. Primárně tak spadá do kategorie bezpečnostních prvků. Pokud snímač například umístíte na dveře či okna, tak v momentě otevření vyšle do chytrého telefonu upozornění. Prostřednictvím mobilní aplikace se uživatel může následně přesvědčit, zda někdo z rodiny nezapomněl otevřené okno.

Foto: Netatmo

Snímač je dále vybaven infračerveným senzorem pohybu. Kompatibilita s protokolem MATTER mu umožňuje interagovat s několika dalšími propojenými zařízeními, např. spustit topení, pokud je v dané místnosti člověk, vypnout ho, pokud osoba odejde, spustit ventilaci nebo zapnout světla, pokud zaznamená přítomnost osob apod.

Proč technologie Thread?

Thread je jednou z IP technologií podporující protokol MATTER. Technologii, kterou vyvinula společnost Google a velmi rychle ji přijala i společnost Apple, nespotřebovává příliš mnoho energie, což umožnuje v domácnostech vytvářet sítě se zapojenými zařízeními. Pomocí hraničního routeru, kterým je již zřejmě vybavena většina domácností uživatelů (jakékoliv zařízení NEST, Apple TV, HomePod mini a další), se v síti dostanou do kontaktu různá zařízení domácnosti, aniž by jim v tom bránila vzdálenosti nebo příčky. Inteligentní snímač Netatmo je kompatibilní s technologií Thread a protokolem MATTER, může tedy interagovat se všemi kompatibilními zařízeními, bez ohledu na to, jaké jsou značky.

Pokud jde o dostupnost, Netatmo zatím neprozradilo žádné bližší informace. Neznámá zůstává také cena. Potěšující je alespoň fakt, že s dostupností se počítá také na tuzemském trhu.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button