Novinky

Největší sbírka Apple produktů na světě hledá nového majitele. Pokud se nenajde, skončí na skládce

Lidé mají různé záliby. Někdo sbírá poštovní známky, tácky od piva a někdo jako Roland Borsky zase Apple produkty. V současné době se může pochlubit největší soukromou sbírkou kalifornských jablek na světě. Kolekce obsahuje více než 1 110 počítačů, což je více než dvojnásobek velikost Apple Muzea v Praze, kde vystavují 472 produktů. Ačkoli se to může na první pohled zdát jako vděčný koníček, opak je pravdou. Roland se totiž dostal do situace, kdy hledá pro své exponáty nový domov.

REUTERS/Leonhard Foeger

Roland Borsky opravuje Apple počítače od 80. let, ovšem po otevření vídeňského Apple Storu, se jeho podnikání stalo natolik obtížným, že musel opravnu zavřít. Sběratel začal většinu historických kousků ukládat do skladu. Sbírka je ovšem natolik rozsáhlá, že vyžaduje mnohem větší prostory, na které nejsou peníze.

REUTERS/Leonhard Foeger

Stejně jako jiní sbírají auta a žijí v malém bytě, aby si je mohli dovolit, já to velmi podobné,“ řekl ve své kanceláři, která je plná zaprášených monitorů a dalších Apple produktů. Většinu počítačů již přestěhoval do skladu na okraji města, ale to je pouze dočasné řešení.

REUTERS/Leonhard Foeger

Vášnivý sběratel chce najít pro své exponáty kupce, který by měl prostředky pro jejich vystavení a zároveň by ho zbavil půlmilionového dluhu. Pokud se nikdo takový nenajde, sbírku nejspíše čeká nepříjemný osud v podobě vyvezení na skládku.

Navštívili jsme unikátní Apple muzeum v Českém Krumlově

Sběratele jako je Roland Borsky najdete také u nás. Před rokem jsme navštívili Filipa Veselého z jižních Čech, který má neméně zajímavou sbírku. Ty nejzajímavější exponáty si můžete prohlédnout na pobočce iServis v centru Českých Budějovic. Většina kousků je plně funkčních, čímž nabírají na výjimečnosti a pochopitelně to navyšuje také jejich hodnotu.

Zdroj
Reuters
Štítky

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, elektronická hudba, příroda a moderní vědy.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close