iOS

Toto jsou aktuálně 4 nejlepší aplikace pro Apple Watch, které umí sledovat srdeční aktivitu

Zdraví je nejdůležitější věc v životě a díky moderním technologiím můžeme sledovat, co se s naším tělem v průběhu dne děje. Dnes vám přinášíme tipy na 4 nejlepší aplikace, které sledují aktivitu vašeho srdce, respektive tep a HRV (Heart Rate Variability). Všechny níže popsané aplikace jsou určeny primárně pro Apple Watch, díky kterým je měření daleko přesnější, než v případě aplikací, které vám měří tep pomocí fotoaparátu a svítilny. 

Aplikace Zdraví (zdarma, součást iOS)

První aplikací je Zdraví, která je již v základu nainstalována v každém iPhonu. Aplikace shromažďuje veškerá možná data z vašich Apple Watch, popřípadě z vašeho iPhonu. Pokud vás zajímá, jaký máte průměrný či aktuální tep, nebo jaké bylo vaše denní minimum či maximum, aplikace Zdraví vám tyto informace celkem přehledně ukáže. Data jsou interpretována v grafech, ve kterých se pohybujete v závislosti na času, tj. týdenní přehled, měsíční přehled atd. V aplikaci také naleznete grafy týkající se HRV, což je jednoduše řečeno, časová prodleva mezi jednotlivými údery srdce. Lidské srdce totiž nepracuje jako metronom a například při tepu 60 úderů za minutu nebije na setinu přesně každou vteřinu. Je zde nějaká odchylka v řádu milisekund, která je ale většinou v pořádku. 

Cardiogram (zdarma)

Cardiogram patří mezi vůbec nejpopulárnější aplikace na měření srdeční aktivity. Umí v zásadě to samé, co aplikace Zdraví, jen vám data interpretuje v jinak zpracovaných grafech. Cardiogram má i aplikaci pro Apple Watch, ve které si lze naměřená data prohlížet. Zajímavostí a možná i přidanou hodnotou aplikace je, že vám řekne, jak se vaše srdeční aktivita vede v porovnání s ostatními uživateli používající Cardiogram. V prostředí aplikace pro iOS se lze přihlásit k různým výzkumům, kdy budou vaše naměřená data anonymně odeslána na výzkumy různých onemocnění srdce. Vzhled aplikace je celkem minimalistický a uživatel se orientuje velice lehce. Aplikaci stáhnete z App Store ZDE.

HeartWatch (placená, 79 Kč)

Za mě nejlepší aplikace pro sledování srdeční aktivity. HearWatch je v AppStore placená, stojí 79 Kč, ale na druhou stranu je ze všech aplikací nejhezčí a nabízí nejvíce funkcí. Naměřená data vám opět ukazuje trochu jinak, než Zdraví nebo Cardiogram a co je užitečné – můžete se nechat upozornit notifikací na to, když se vám náhle zvýší, nebo sníží srdeční tep.

V datech si můžete prohlížet, jakou má vaše srdce aktivitu ráno po probuzení, poté když vykazujete nějakou aktivitu, nebo když sedíte a odpočíváte. HeartWatch je propojen s přímo s vaší aplikací Aktivita, takže zde vidíte barevné kroužky aktivity a jejich denní vývoj. Aplikace pro watchOS také obsahuje funkce sledování spánku, takže s Apple Watch můžete i spát a vše tak mít v jedné aplikaci. Aplikace je k dispozici v App Store ZDE.

Heart Analyzer (zdarma, in-app nákupy za 49 Kč)

Aplikace Heart Analyzer je asi nejlepší ze všech, v poměru cena/kvalita. V základu je totiž zdarma a pro prémiové funkce musíte zaplatit 49 Kč. Aplikace je velice hezky navržená. Co se týká informačních hodnot, tak v zásadě se dozvíte vše potřebné, stejně, jako u výše zmíněných aplikací. Pozitivní ovšem je, že na konci minulého roku dostala aplikace podporu EKG, což využijí zejména majitelé Apple Watch Series 4. Heart Analyzer vyžaduje Apple Watch, takže pokud máte pouze iPhone, bude vám na nic. Stáhnete ji z App Store ZDE.

Stejná data, odlišnost v interpretaci

Výše popsané aplikace jsou ty nejlepší, které App Store a obecně platforma iOS a watchOS nabízí. Vzhledem k tomu, že všechny Apple Watch (až na poslední Series 4) umí měřit to samé (srdeční tep a HRV), tak i aplikace vám dají vždy téměř stejné informace. Přidanou hodnotu uvidíte jen tehdy, pokud máte nejnovější Apple Watch Series 4, které vám mohou teoreticky na území ČR udělat určité „vyšetření“ EKG (Elektrokardiogram). To se ale bohužel s aktualizací na iOS 12.2 změní a Apple bude kontrolovat, kde doopravdy jste – pokud nebudete v USA, EKG si nezměříte. Nejlepší bude tedy vyčkat až Apple dostane potřebná povolení a certifikace pro evropský trh.

Za mě osobně je asi nejlepší aplikací HeartWatch a Cardiogram. HeartWatch  má opravdu hezký vzhled a velké možnosti nastavení – například zmíněné upozornění na vysoký, nebo nízký tep. Líbí se mi také integrace kroužků Aktivity, takže se nemusíte přepínat mezi dvěma aplikacemi. Cardiogram je na tom podobně, benefit je zde ale takový, že se můžete přihlásit do anonymního výzkumu a podílet se tak na výzkumech ohledně nemocí srdce. V aplikaci je také hodně detailní pohled na vaši tepovou frekvenci a to jak z měsíčního pohledu, tak také například z denního.

Štítky

Marek Smékal

Jsem dlouholetý jablíčkář, trochu geek a mám rád jablečný džus. Začínal jsem na původním iPadu a můj první iPhone byl 4S. Mám rád focení a zkouším různé fotografické aplikace, ve volném čase píšu články a bleskovky, nebo hraji videohry na Xboxu. Baví mě také sebevzdělávání a timemanagement. Apple produkty používám asi od roku 2009 a stále baví :) #ApplePower

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Close
Close