Novinky

Název iPhone patří nám, ozvala se brazilská firma. Po letech obnovila soudní spor

Název iPhone je už od roku 2007 neodmyslitelně spojen se společností Apple. Jen málokoho by napadlo tomuto tvrzení odporovat. Tedy z výjimkou jisté brazilské firmy, která s Applem vede o název ikonického výrobků soudní spor. Brazilská společnost IGB Electronica je totiž přesvědčena o tom, že Apple tento název používá neprávem. Značku iPhone si totiž zaregistrovala už v roce 2000. Soudní spor o název iPhone trval roky. Pro nás neznámá brazilská firma jej nakonec prohrála. Tehdy se zdálo, že příběh je u konce. Teď ovšem vyšlo najevo, že kauza je po letech znovu otevřena u brazilského nejvyššího soudu.

Zdroj: IGB Electronica

Společnost IGB Electronica vyráběla od roku 2012 pod značnou Gradiente androidový smartphone, který nesl název iPhone. V té době už byl iPhone celosvětové známým pojmem. Na základě registrace názvu z roku 2000 ovšem svůj telefon s klidem prodávala. A tak začal soudní spor. Apple žaloval brazilskou firmu za používání názvu iPhone a firma IGB zase chtěla soudní cestou získat na slavnou značku výhradní právo.

Apple Glass jsou za dveřmi. Povede se Applu prosadit tam, kde Google pohořel?

Finální rozhodnutí padlo v roce 2018 a bylo značně kompromisní. Skončilo totiž tím, že jako iPhone mohou své výrobky pojmenovat obě firmy. Soud tímto potvrdil své předchozí rozhodnutí z roku 2013. IGB Electronica to ale nevzdává. Opět zahájila soudní spor s cílem zvrátit poslední rozhodnutí. Právní tahanice se potáhne roky. Firma IGB Electronica je ovšem v současné době v insolvenci a potýká se se ztrátami ve výši jedné miliardy brazilských realů. Nejspíše se tak pokouší o získání mimosoudního vyrovnání od Applu, které by této firmě pomohlo zachránit se.

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button