AktualityMacNovinkyPoradnaTipy a trikyZačínáme s Macem

Návod: Jak na chybějící klávesy „Home” & „End” v OS X

Řada uživatelů při přechodu na platformu Mac brzy narazí na chybějící klávesy „Home” & „End” pro snadnější pohyb v rozsáhlých dokumentech. Dlouhodobí majitelé počítačů Apple ocení jednoduchost, nicméně nováčci mohou být v těchto situacích mírně zmatení, nebo dokonce frustrovaní z toho, že jejich stroj za desítky tisíc nemá tyto dvě základní klávesy.

To ovšem neznamená, že bez vyhrazených tlačítek na klávesnici MAC nejde používat jejich funkci. Řešení je jednoduché, i když ne tak přímočaré jako na Windows či Linux.

Mac-OS-X-Keyboard-1024x474

Tlačítko „Home” snadno nahradíme klávesovou zkratkou Fn + šipka doleva. Tato kombinace vás v mžiku oka přesune z jakéhokoliv místa dokumentu na jeho začátek. Jak už možná tušíte, pro tlačítko „End” slouží kombinace kláves Fn + šipka doleva.

Výše popsané klávesové zkratky můžete použít nejen v kancelářských editorech, ale například i v internetovém prohlížeči a dalších aplikacích.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

2 Komentáře

  1. Díky! Pomohlo mi to. 20 let jsem dělal v tabulkáčích Lotusu posléze Excelu na různých variantách windows. A nyní po zakoupení MacBooku Air trošku tápu. Zkouším se sžít s Numbers (kupil jsem si i příručku), ale nevím jestli nepřejdu radši na LibreOffice.
    Ještě bych potřeboval radu jestli musím vždy “bezpečně odebrat” externí disk před vyjmutím z usb. Z windows jsem byl zvyklý vždy flešku či hd vyškubnout po přetažení souboru a tady na to občas zapomenu.
    Díky Tom.

    1. Dobrý den,
      těší nás, že Vám náš návod pomohl a každý podobný komentář nám slouží jako motivace k vytváření dalšího obsahu. Co se týče vyjmutí extérních úložišť připojených do USB, doporučujeme vždy volit způsob “bezpečně vyjmout”. Samozřejmě to můžete ignorovat, ve většině případů nedojde k poškození dat, nicméně jistota je jistota. 🙂 Pokud tápete při práci s kancelářským balíkem iWork (Pages, Numbers, Keynote), doporučujeme se obrátit na profesionály ze společnosti InDirect. http://www.indirect.cz/ Pořádají kurzy jak pro nováčky, tak pokročilejší uživatele. Pokud se rozhodnete pro některý z kurzů, odkažte se na náš server, určitě Vám nabídnou příznivější podmínky. 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button