AktualityiOSiPadNovinkyTipy a triky

Návod: Jak vyměnit přední sklo na iPadu mini

Stačí chvilka nepozornosti, jeden špatný pohyb a váš drahocenný iPad může být o “pavučinu” bohatší. Výměna skla u iPadu potom samozřejmě není levnou záležitostí. Popravdě řečeno, ve většině servisů stojí tento úkon jako třetina pořizovací ceny samotného iPadu. Rozhodli jsme se proto, že pro vás zpracujeme návod na výměnu předního skla u iPadu Mini. Výměna probíhala u iPadu mini 2 s Retina displejem, tento návod lze však aplikovat i na předchozí iPad mini. Musíme vás ale upozornit, že výměna je opravdu náročná, je tedy na zvážení jednotlivého uživatele, jestli se do výměny na vlastní triko pustí. Server Český Mac nenese zodpovědnost za případné škody. Pokud se ale budete držet návodu krok za krokem, výměna by měla být úspěšná.

ipad-mini-3-review-6Hned na začátek je nutno si říci, který náhradní kryt je ten správný. Už zde se dá totiž udělat první závažná chyba. Na trhu jsou dostupné dvě varianty náhradního skla. Rozdíl mezi mini můžete vidět na obrázku níže. Na první pohled si můžete všimnout, že na pravém krytu něco chybí. Tyto skla jsou až dvakrát levnější než jejich dražší varianta vlevo, jsou ale naprosto k ničemu. Doma si takový kryt nemáte šanci namontovat. Takhle napálit se nemusíte pouze na E-bay a podobných serverech, těchto krytů jsou plné i české e-shopy. Levé sklo má o jednu součástku více, a to proto, že v domácích podmínkách opravdu nemáte šanci tuto drobnou součástku přepájet. Proto je nutno koupit kryt, který už je kompletní, stejný příběh se opakuje i v případě domácího tlačítka, které by se v amatérských podmínkách měnilo extrémně těžce. Správný kryt se dá pořídit v ceně 1000 – 1500Kč.

IMG_27631-600x400Při objednávce krytu ve většině případů dostanete i nářadí. Potřebovat budete šroubovák, všechny šroubky se dají vyšroubovat jedním, druhý je určen pro šroubky iPhonu. Dále je potřeba přísavka a kousek plastu podobný kytarovému trsátku. Trsátko můžete použít také. Ač to zní jako vtip, budete potřebovat i fén. Posledním užitečným nástrojem je plastová montpáka.

IMG_2765[1]Náš iPad byl již jednou rozebrán, takže šel kryt demontovat pouze za pomocí montpáky a trsátka. Originální sklo je ale přilepeno velmi silně. Na videu níže se můžete podívat, jak se sklo poměrně drastickým způsobem oddělí. Na videu je mimo to zachycen celý proces, aby bylo možno vše vidět v reálném čase. Pro jistotu ale přikládáme vlastní fotografie s komentářem.

Jako první krok iPad samozřejmě vypneme! Poté pomocí postupného zahřívání fénem, a to nejlépe postupně po jednotlivých stranách, se pokoušejte sklo vyloupnout ze “skořápky”. Tento proces je zdaleka to nejsložitější co vás na výměně předního krytu čeká. Po úspěšném oddělení je v dolním rohu sklo stále přichyceno konektorem. Proto kryt nebo to, co z něj zbylo, pouze překlopte na stranu. K úplnému vyjmutí krytu se totiž musíme nejprve dostat pod displej.

https://www.youtube.com/watch?v=pS7qbJoKzts

V rozích starého krytu ještě najdeme dva magnety. Ty sundáme, jelikož tyto magnety slouží k tomu, aby správně fungoval obal Smart Case či Smart Cover. Pokud máte magnety sundané, dejte si je stranou. Na rozích iPadu je přišroubován displej. Čtyři šroubky proto jednoduše vyšroubujeme. Pozor, oranžově označený šroub je nepatrně delší než ostatní tři. Po výměně tedy musí zpátky na své přesné místo.Vh6SyyqrcNyTyuPONyní můžete displej mírně nadzvednout, dejte si přitom pozor, abyste nabrali pouze displej. Hned pod ním se totiž nachází kovový plíšek, který je zatím ještě přišroubovaný. Displej už drží pouze na svém spodním okraji. Tyto kousky pásky odlepte a displej překlopte. Na spodní straně je displej stále ještě připojen konektorem. Po odšroubování několika titěrných šroubků vyndáme i kovový plíšek. Opět opatrně, je velmi tenký a v žádném případě se nesmí jakkoli ohnout.

IMG_27711-600x400Nyní vidíme to, co dělá iPad iPadem. Vedle baterie je opět na spodní straně ještě jeden malý kovový plíšek, který vyšroubujeme třemi šroubky.

IMG_2773[1]Pod ním je displej, akumulátor a kryt připojen k základní desce. Pomocí montpáky vycvakneme displej. Ten teď položme úplně stranou, už nám nebude zavázet a cesta k uchycení krytu je volná. Starý kryt tedy vyjmeme ze základní desky a nahradíme novým. Poté můžeme na své místo vrátit i displej. Nakonec vrátíme zpět na své místo kov a třemi šroubky přišroubujeme.

IMG_2774[1]Taktéž zpět nasadíme velký kovový plíšek a přišroubujeme. Na boku ve skořápce tabletu jsou další magnety. Ty tentokrát ponecháme na svém místě, zmiňujeme je pouze proto, že při šroubování malinkých šroubků nám dokážou pěkně zavařit. Obrňte se trpělivostí, tento krok se totiž odehrává spíše v režii magnetů, které si šroubky budou neustále přivlastňovat. Nakonec však určitě zvládneme i tento krok. Poté přiklopíme a přišroubujeme displej. Zkusmo také přiklopíme nové krycí sklo.

IMG_2775[1]Pokud sklo sedí jak má, vraťte magnety pro Smart Cover zpět na místo. Pokud Smart Cover nemáte, ani ho neplánujete pořizovat, magnety se samozřejmě zatěžovat nemusíte. Magnetické kryty už ale na vašem iPadu nebudou fungovat tak, jak mají.

3lgujLNLVPn5UTolAť jsou už magnety na svém místě nebo ne, před finálním přilepením tablet vyzkoušíme. Tablet tedy zapněme a zkusíme jej chvíli ovládat, jestli funguje jak má. V případě, že jste postupovali podle tohoto návodu, všechno by správně fungovat mělo. Můžeme tedy přistoupit k zalepení krytu. Lepidlo je většinou již naneseno na spodní stranu okrajů krytu. Jednoduše tedy sejmeme fólii na všech hranách a kryt zaklopíme. S jemným tlakem kryt utěsníme na místě, a ujistíme se, že drží.

IMG_2779[1]Pokud vám něco z tohoto návodu nebylo jasné, nebo máte postřehy z vlastní výměny, neváhejte se o ně podělit v diskuzi pod článkem. Přejeme hodně zdaru při výměně!

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Jeden komentář

  1. Ahoj, popis mi opravdu pomohl k jednoduché a rychlé výměně. Doplnil bych, že je ještě důležité odlepit na spodní části displaye dvě folie, které jej drží. Doporučuji pinzetu a opravdu jemně odlepit ať nedojde k poškození.

    Pro odstranění stareho screenu mohu doporučit ,pokud máte zkušenosti/troufáte si, skalpel pro proříznutí lepidla na krajích. Nedojde k zbytečnému praskání screenu. Dále jsem jej použil na odstranění starého lepidla z ploch. Doporučuji odstranit pro kvalitní přilepení nového.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button