MacTipy a triky

Jak nastavit a používat Night Shift v macOS Sierra

S příchodem aktualizace macOS Sierra 10.12.4 dorazila na počítače Mac zbrusu nová funkce Night Shift. Přestože její obdobu mohou již delší dobu používat majitelé iPhonů, její příchod na monitory počítačů dává daleko větší smysl. Kouzlo Night Shift spočívá v posunutí zobrazených barev na displeji k teplejšímu konci barevného spektra, které je k očím a psychice daleko šetrnější.

macbook_night

Odborné studie nezávisle prokázaly, že pokud na sebe necháte ve večerních hodinách zářit modré světlo z LED podsvícení displeje, může to silně ovlivnit vaše cirkadiánní rytmy. V praxi se tato porucha projevuje ztíženým usínáním a spánkovým poruchám, které jsou tím posledním, po čem každý z nás touží.

S narůstajícím trendem v používání moderních technologií jde o nezanedbatelné riziko, kterému je dobré se vyhnout. Právě s tímto záměrem přichází Night Shift, který vás v dnešním článku naučíme správně nastavit a používat.

Jak nastavit Night Shift v macOS Sierra

  • Přejděte do Nastavení kliknutím na ikonu ozubeného kolečka, případně v levém horním rohu kliknutím na ikonu  a zvolte Předvolby systému.

Night_Shift1

  • Zvolte sekci Monitory a vyberte z horního menu záložku Night Shift.

Night_Shift2

V nastavení si lze vybrat celkem ze tří možností, jak Night Shift používat. V manuálním režimu lze nastavit počáteční hodinu a konečnou hodinu, kdy bude Night Shift aktivní. Druhou možností je „Od soumraku do úsvitu“, kdy nemusíte nic nastavovat a přizpůsobení tónů displeje necháte na automatice. Ta bere v potaz geografickou polohu a časové pásmo, v kterém se váš MacBook nachází. Pro správnou funkčnost je ovšem nutné mít povolené polohové služby.

Night_Shift4

Poslední variantou je ruční aktivace/deaktivace, která Night Shift zapne do následujícího východu slunce. Manuální zapnutí zapnutí funkce lze provést také z notifikačního centra – tlačítko pro Night Shift naleznete ve stejné oblasti jako funkci “Nerušit”.

night-shift-mac

V nastavení Night Shift lze také upravit teplotu tónů přesně podle toho, jak vám to je nejpříjemnější. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že minimálně první večer si budete muset zvykat. V konečném důsledku však přijdete funkci brzy na chuť a poznáte její skutečný přínos při snadnějším usínání.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button