Novinky

NASA přestává stačit na soukromníky. Nevylučuje, že začne používat jejich rakety

Doba, kdy byl vesmírný výzkum výhradní výsadou vládních kosmických agentur, je nenávratně pryč. Společnosti jako je SpaceX Elona Muska nebo Blue Origin Jeffa Bezose totiž ukazují, že i vesmír je možné objevovat i za soukromé peníze. Ba co víc, i v tomto případě se ukazuje, že komerční společnosti dokáží mnohdy pracovat efektivněji a přinášet lepší výsledky než agentury dotované vládními prostředky. Toho už si začíná být vědomá i věhlasná NASA. 

Americká kosmická agentura v současnosti pracuje na raketě se supervysokou nosností, která by jednoho dne měla po dlouhých dekádách dopravit na Měsíc lidskou posádku. Kosmický program Space Launch System (SLS) však v režii NASA nabírá zpoždění a neustále se prodražuje. Vesmírné plavidlo navíc už od počátku není konstruované jako znovupoužitelné. SpaceX a Blue Origin oproti tomu vyvíjejí rakety, které umožní opakované použití. Technologie soukromých firem tím pádem nabídne nesrovnatelně levnější lety do vesmíru. 

Raketa Falcon Heavy od SpaceX

Že je vývoj za soukromé prostředky efektivnější už nepřímo přiznává i samotná NASA. Vedení kosmické agentury totiž přiznává, že pokud se jedné z privátních společnosti podaří dokončit vývoj svých zařízení, bude program SLS zastaven. Je tak velmi reálné, že NASA pošle jednoho dne na Měsíc raketu z dílny SpaceX nebo Blue Origin. Kromě Měsíce se výhledově počítá také s výletem na Mars. 

Soukromníci získávají náskok

Důvod, proč jsou privátní společnosti ve vývoji vesmírné techniky zjevně dále, je prostý. Soukromá společnost totiž svou činnost podřizuje vidině budoucích zisků. Výzkum je proto prováděn co nejracionálnější cestou. To je také důvod, proč jsou rakety od soukromníků koncipovány jako znovupoužitelné. Na opačné straně pak stojí NASA, která finanční prostředky na vývoj nových raketových systémů dostává formou vládních příspěvků, kde na návratnost není ani zdaleka kladen takový důraz. 

SpaceX se pustila do ambiciózního plánu. Do několika let nabídne celoplanetární internet

První let rakety z programu SLS by se měl uskutečnit v roce 2020. Tento termín však díky množství zpoždění, které už projekt nabral, zatím není ani zdaleka jistý. Už nyní je projekt opožděn o dva a půl roku. Supertěžká raketa by měla být schopna unést až 55tunový náklad. V průběhu příští dekády se však počítá v další variantou o nosnosti až 70 tun. NASA už za program SLS utratila 11,9 miliardy dolarů a už teď je jisté, že si dokončení rakety vyžádá ještě dalších 4 až 5 miliardy. 

Zdroj
BI

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button