Mých TOP 5 aplikací pro macOS (2024): pošťák, co píše maily za vás či hlídač kondice baterky
Dalo by se říci, že o vaší produktivitě nerozhoduje hardware, leč software, který máte nainstalovaný na svých zařízeních. Doby, výkon počítače představoval limit ve vaší práci či tvorbě, jsou díky bohu pryč. Nyní má prakticky každý z nás v kapse dotykovou placičku s přístupem k veškerému vědění lidstva. A v případě počítačů i ten nejlevnější MacBook má řádově vyšší výkon, než o jakém se běžným lidem snilo před dvěma dekádami.
Klíčovou roli v oblasti produktivity tak přebírají aplikace a další softwarové nástroje, díky nimž můžeme udělat více práce za kratší časovou jednotku. V současné době lze v App Store nalézt aplikace prakticky na všechno, co vás napadne. To je na jednu stranu osvobozující pocit, ale osobně to považuji za dvousečnou zbraň, díky níž se můžete velice snadno utopit v záplavě aplikací a tím ztratit přehled. Možná z toho důvodu jsem se před nějakou dobou rozhodl, že budu na svých zařízeních držet pouze software, který, v ideálním případě, pravidelně používám. Vše ostatní nelítostně mažu. Přeci jen proč mít na iPhonu stovky aplikací, když reálně používám jen hrstku z nich.
Nejvíce „osekaný“ v tomto smyslu udržuji svůj MacBook Pro, na kterém provozuji skutečně jen ty aplikace, které používám buď na denní bázi, nebo je považuji nezbytné ke své práci. V přiloženém videu jsem záměrně vynechal nativní aplikace a další notoricky známý software (Final Cut, iWork apod.), který by nemělo cenu hlouběji představovat.
Do výběru jsem tedy zařadil užitečné nástroje, jako je například Al Dente a aplikace typu eM Client 10 či UPDF poháněné umělou inteligencí. V případě eM Client jsem se rozpovídal o něco více, jelikož jde o zbrusu novou verzi, která přináší řadu skutečně užitečných vylepšení. Jde zejména o vychytávky spojené s umělou inteligencí, respektive napojením na jazykový model ChatGPT od Open AI. V zásadě jde o stejné funkce, jaké Apple prezentoval při představení nové aplikace Mail v rámci aktualizace macOS Sequoia. Zatímco u Applu pořád nevíme kdy, a zda vůbec se těchto novinek dočkáme, s eM Client 10 si můžete užívat automatické generování zpráv již nyní.
Nenechte si ujít další videa s technologickou tématikou a přihlaste se k odběru na YouTube. Pravidelně zde naleznete recenze, tipy na aplikace a další obsah spojený gadgety a spotřební elektronikou všeho druhu.
Dobrý den Richarde, k vašim TOP5 aplikací:
– používám jako mialového klienta Spark, který má také AI a hlavně mi umožňuje udělat si z mailu úkol do Reminders (Apple) nebo Todoist, Asana … – tohle je pro mě – must have – funkce, protože pak mám nastaveno, aby mi ten úkol “přeskočil” také do kalendáře (BusyCal) a tím úkoly vidím jednak v kalendáři (z hlediska termínů) a druhak v to-do aplikaci, kde jsou setříděny dle projektů apod. a nemusím úkol z mailu přepisovat
– od stejného ukrajinského vývojáře (jako je Spark) používám PDF Expert, neznám UPDF, ale přijde mi, že je na stejné/podobné úrovni – obě aplikace mi vyhovují a navíc mám radost, že podpořím někoho, komu se teď asi byznys nedělá úplně snadno
– ke správě Macu používám CleanMyMac X
Nejsem IT profesionál, ale řekl bych poučenější uživatel.
Hezké léto, VP
Hezký den,
v prvé řadě děkuji za zpětnou vazbu. Spark znám, ale popravdě je to už pár let, co jsem ho používal. Co se týče úkolů, tak jsem si prošel přes různé aplikace (včetně ToDoist a Asana), ale nakonec jsem zakotvil u nativního Apple kalendáře a připomínek, které se v iOS 18 už také propisují do kalendáře (konečně!). PDF Expert neznám, ale určitě vyzkouším, díky za tip. CleanMyMac je klasika a rozhodně patří mezi nej appky na správu systému a disku.
Přeji prima den
R 🙂