Novinky

Mojo Vision se pochlubilo funkčním prototypem chytrých kontaktních čoček. Nyní je musí schválit úřady

Koncept chytré kontaktní čočky existuje již řadu let, ovšem teprve nyní to konečně vypadá, že jsme blízko reálnému produktu, který si budeme moci brzy koupit. Společnost Mojo Vision totiž oznámila, že jejich verze zařízení je těsně před dokončením, po němž bude následovat schvalovací proces ze strany amerického úřadu pro kontrolu potravin a léčiv.

Mojo Vision patří mezi technologické společnosti, které se dlouhodobě zabývají vývojem chytrých kontaktních čoček. S prvním prototypem se vyrukovali již v roce 2017, ovšem tehdy šlo o veskrze primitivní kontaktní čočku, která byla osazena jednoduchou diodou, která se v případě potřeby uměla rozsvítit. Současná předprodukční verze čoček má k dokonalosti stále daleko, ovšem z pohledu funkční výbavy jde o zásadní posun.

foto: mojo-vision

Výrobce ušel od prvního prototypu obrovský kus cesty, finální verze produktu počítá dokonce s barevnými variantami

Nejnovější prototypy jsou osazeny monochromatickým zeleným micro-LED displejem. Použitý zobrazovač je schopný vykreslovat kromě textu také grafické prvky a jednoduché obrázky. Cílem Mojo Vision není nahradit chytré telefony, ale spíše má jít o alternativu k chytrým hodinkám. Další výbava zahrnuje akcelerometr, gyroskop a magnetometr. Kombo těchto senzorů využívá sofistikovaný systém pro sledování pohybu očí. V praxi to má fungovat tak, že v zorném poli uvidíte miniaturní zaměřovač, kterým bude možné pohybovat v závislosti na tom, kam se zrovna podíváte. Tímto stylem pak bude probíhat navigace v uživatelském rozhraní, přičemž pro potvrzení nabídek bude stačit nechat na pár vteřin zaměřený zrak na konkrétní ikonu či widget.

foto: mojo-vision

Takto vypadá současná verze funkčního prototypu chytré kontaktní čočky od Mojo Vision. Uprostřed čočky se nachází monochromatický micro-LED displej, zbytek elektroniky je uložen po obvodu, aby nepřekážel v zorném poli.

Chytré kontaktní čočky nabídnou široké možnosti využití

Chytré kontaktní čočky Mojo Vision si mohlo v omezené míře vyzkoušet již několik šťastlivců z řad zahraničních novinářů, mezi kterými byl také Scott Stein z redakce CNET. Součástí technologického dema byly například aplikace pro cestování, které zobrazovaly informace o naplánovaném letu či stavu objednaného taxi. Atraktivní byla údajně také ukázka widgetu, který zobrazoval zdravotní informace o srdečním tepu a pohybové aktivitě, které si kontaktní čočky přebíraly z chytrých hodinek.

foto: mojo-vision

Chytré kontaktní čočky Mojo Vision se chtějí soustředit na monitoring sportovních aktivit a zdraví

Sport a sledování zdraví jsou podle Mojo Vision jedním ze segmentů, v němž mohou chytré kontaktní čočky sehrát významnou roli a posunout celé odvětví do úplně jiné roviny. Než se tak stane, bude však třeba vyřešit ještě pár výzev. Jednou z nich je získání potřebné certifikace o zdravotní nezávadnosti ze strany potřebných úřadů. Dále bude nutné ještě vyladit výdrž baterie, která patří mezi další slabiny. Omezená kapacita akumulátoru neumožňuje přímou komunikaci se smartphonem skrze Bluetooth. Vývojáři proto museli vyvinout vlastní řešení bezdrátového přenosu. V současnosti jsou kontaktní čočky spárovány a jednotkou, kterou je nutné nosit na krku. Jde o jakýsi bezdrátový most, který obstarává obousměrnou komunikaci mezi čočkami a chytrým telefonem.

Podle zástupců Mojo Vision však nejde o nepřekonatelné překážky a vše je pouze otázkou několika málo let, než se dočkáme uvedení finálního produktu do komerčního prostředí.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button