Novinky

Mezinárodní vesmírná stanice dostane supervýkonný počítač. V případě nouze může zachraňovat životy

Počítače sem, počítače tam. Počítače jsou zkrátka všude. A je jim přikládána čím dál větší důležitost. Na světě snad neexistuje odvětví, kterou by umělé stroje nedokázaly nebo v budoucnu nedokážou vykonat. Totéž platí i při objevování vesmíru, tam je výpočetní výkon potřeba ještě více. Proto už 14. srpna odstartuje raketa SpaceX, která vynese extrémně výkonný komerční počítač Spaceborne Computer až k mezinárodní vesmírné stanici ISS, kde bude po dobu jednoho roku vydán napospas náhlým změnám radiace.

Ve vesmíru je totiž výskyt záření zcela běžný a počítač tak musí zvládnout pokles elektrické energie a s tím spojené snížení výpočetního výkonu i při nejnáročnějších operacích. Zkrátka takové podmínky, které ho mohou potkat na cestě k Marsu nebo dalším vzdáleným vesmírným objektům. Co se týká detailů počítače, ve Spaceborne Computer je nainstalovaný operační systém Linux speciálně upravený dle požadavků NASA a celkový technologický vývoj má na starosti Hewlett Packard Enterprise.

A proč je rozvoj těchto počítačů tak důležitý? V současné době totiž astronauti posílají většinu důležitých výpočtů a informací na Zemi, kde jsou v reálném čase odbaveny a poslány zpět k vesmírné lodi. To ale platí jen při menších vzdálenostech. Co když se však posádka bude nacházet daleko ve vesmíru? Poslat data na mateřskou planetu a zpět by v tom lepším případě zabralo 40 minut, což je třeba v nouzové situaci dlouhá doba. V takovou chvíli určitě přijde vhod výkonný palubní počítač, který vám v mžiku poskytne požadované výsledky. Testování je však teprve na samotném začátku a je otázka jak bude úspěšné.

Na Titanu by mohl existovat život. Inteligentní bytosti však nečekejme

Zdroj

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button