Novinky

Medaile pro olympiádu v 2020 budou částečně vyrobeny ze starých iPhonů

Olympijské medaile pro rok 2020 mohou být částečně vyrobeny ze starých iPhonů. Jde o iniciativu tokijského organizačního výboru pro olympijské a paralympijské hry, které se odehrají příští rok v zemi vycházejícího slunce. Organizační struktura si zvala za cíl vyrobit zlaté, stříbrné a bronzové medaile z recyklovaných smartphonů a další elektroniky.

Výbor ve svém prohlášení také uvedl, že zaznamenal silnou míru podpory ze strany veřejnosti, japonských společností i samotných sportovců. Doposud se podařilo nashromáždit více než 47 000 tun elektronického odpadu, jenž zahrnuje také staré mobilní telefony. Ty většinou pochází od operátora NTT Docomo a jeho sběrných stanic umístěných ve veřejných budovách, pobočkách pošt a kamenných prodejen.

Olympijské medaile z elektronického odpadu

Doposud se podařilo z odpadu získat necelé tři tuny bronzu, 33 kilogramů zlata a necelé čtyři tuny stříbra. Program na sběr takzvaného „e-odpadu“ končí 31. března, přičemž výroba samotných medailí započne v létě letošního roku. Ve stejném období se počítá s oficiálním odhalením jejich finální podoby.

S myšlenkou použít vyřazenou elektroniku na výrobu medailí přišla nevládní organizace, která si uvědomovala množství elektronického odpadu. Nejdůležitější na celé misi však bylo zařídit jeho organizovaný sběr na dostatku míst po celém Japonsku.

Štítky

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, elektronická hudba, příroda a moderní vědy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close