Novinky

Máte dost burácejících motorů nad vašimi hlavami? NASA vyvinula technologii, která snižuje hluk přistávajících letadel

Pokud stejně jako já bydlíte poblíž letiště, burácející zvuk motorů přistávajících letadel je to poslední, co při usínání chcete slyšet. Milovníci létajících strojů to sice mohou považovat za jakousi pohádku na dobrou noc, ostatní lidé ale zřejmě nebudou moc nadšení. A i proto se americká NASA rozhodla s tímto zvukovým neduhem skoncovat, respektive do určité míry jej redukovat.

Národní úřad pro letectví a kosmonautiku vyvinul pro snížení hluku při přistávání speciální křídlo a nové otočné klapky, které umožňují efektivnější proudění vzduchu. K tomuto efektu rovněž přispívá i specifický pórovitý materiál složený z miniaturních dutinek. Nový systém odhlučnění byl několikrát prověřen nejrůznějšímu počítačovými modely a na začátku října došlo také na skutečný test. Proti sobě se postavila dvě letadla Gulfstream 3.

Klasický letoun, jenž neprošel žádnou úpravou versus stroj se zmiňovanými technologickými novinkami. Obě letadla poté prolétla ve výšce 250 stop, což přibližně odpovídá 76 metrům. Na zemi je snímalo 185 mikrofonů, které zaznamenávaly hladiny hluku jednotlivých součástí letadel. Měření, ukázalo, že mezi jedny z nejhlučnějších činností běžného letadla patří i vytažení podvozku, který američtí inženýři taktéž upravili. Následné přeměření ukázalo, že hladina zvuku upraveného letounu je při přistávání o mnoho nižší, než u dnes běžně provozovaných letadel. Praxe tak jen potvrdila správnost počítačových modelů prováděných před samotným testem. Doufejme tedy, že burácejícím motorům nad našimi hlavami už brzy odzvoní. Oddechnout by si mohla především řada měst zasažena velkým leteckým provozem.

Pozemní taxíky už nejsou v módě. Dubaj chce do roku 2030 zavést taxi drony

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button