Novinky

Máme se radovat či začít strachovat? Humanoidní robotická ruka se sama naučila složit Rubikovu kostku

Spojení umělé inteligence a robotiky je něco, o čem budeme v následujících letech slýchat stále častěji. Vývoj obou těchto odvětví uhání doslova mílovými kroky. Je zároveň úžasné vidět, jakých pokroků se daří inženýrům a vědcům docílit. Příkladem za všechny je organizace pro výzkum umělé inteligence OpenAI, která dosáhla zásadního milníku ve snaze vyvinout novou generaci robotů, kteří se dokáží samostatně učit.

Divize robotiky se pochlubila humanoidní robotickou rukou Dactyl, která se sama naučila složit Rubikovou kostku. OpenAI to označuje za obrovský skok vpřed, který může citelně ovlivnit budoucí vývoj robotů, jenž budou obsluhovány novou generací softwaru na bázi umělé inteligence.

Než se Dactyl naučil řešení rébusu, použil virtuální simulace. Získaná  data následně aplikoval v procesu řízení pohybů v reálném světě, kde už pouze sbíral zkušenosti s fyzikálními vlastnostmi při manipulaci s Rubikovou kostkou.

Evoluce v přímém přenosu

V přiloženém videu si můžete všimnout, že Dactyl při skládání působí dost nemotorně, zvlášť když ho srovnáme s ostatními roboty, které umí složit Rubikovu kostku rychlostí blesku. V jejich případě se ovšem jedná o jednoúčelové stroje, které byly od základů navrženy pro plnění jediného úkolu. To ovšem není případ projektu OpenAI, který se rozhodl jít na věc odlišným způsobem.

Dactyl byl od prvopočátku koncipován jako samoučící robotická ruka, která přistupuje k novým problémům podobně jako člověk. V OpenAI doufají, že tímto položí základy pro humanoidní roboty, které alespoň prozatím známe pouze ze sci-fi filmů.

Asi nelze mít pochyb, že jednoho dne se skutečně objeví roboti s umělou inteligencí, kteří budou svým vzhledem a schopnostmi připomínat člověka. Je ovšem otázkou, jak na to bude reagovat veřejnost, respektive jak to změní náš přístup k nim. Dnes bereme roboty jako stroje bez duše a tak s nimi i zacházíme. Jak to ale bude vypadat, až na ulici začneme potkávat mechanické „bytosti“ s vlastním úsudkem a autonomní schopností řešit aktuální situaci, je rozhodně dobrým tématem k diskuzi. 

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button