Novinky

Mají se zrcadlovky začít obávat? Profesionální fotograf nafotil nejkrásnější lidi roku 2018 na iPhone X

Španělská verze časopisu People představila tento měsíc 50 nejkrásnějších lidí roku 2018. Do speciální rubriky se pochopitelně dostaly nejznámější španělské celebrity, mezi nimiž nechyběly hvězdy jako je Demi Lovato, J. Balvin či Amara La Negra. Pro fanoušky Applu je ovšem tato zpráva zajímavá z docela jiného úhlu pohledu. Fotograf si totiž k nafocení nevybral žádnou z obvyklých zrcadlovek, jako pracovní nástroj totiž použil iPhone X (recenze).

Podobné praktiky přitom nejsou ničím výjimečným. Mezi profesionálními fotografy je iPhone značně oblíbený smartphonem. Pro Apple to je zároveň úžasná reklama, kterou se vždy rád pochlubí. O zveřejnění se tentokrát postaral samotný Tim Cook, který na svém Twitteru publikoval několik snímků ze zákulisí.

Mají se zrcadlovky čeho obávat?

Přestože redakce časopisu ještě nezveřejnila detaily z focení, při pohledu na výsledek je evidentní, že nafocený materiál prošel postprodukční kůrou v grafickém editoru. Je zároveň velice pravděpodobné, že během focení byl iPhone upevněn na stativu a doplněn o přídavné objektivy a osvětlovací techniku.

V každém případě jde o skvělou ilustraci toho, kam se v posledních letech posunuly schopnosti fotoaparátů v mobilních telefonech. Ostatně o tom jsme se na vlastní kůži přesvědčili v našem experimentu, kde jsme zrcadlovku vyměnili za iPhone 7 Plus, s jehož pomocí jsme zdokumentovali naše putování Thajskem.

Experiment: vyměnil jsem zrcadlovku za iPhone 7 Plus. Jak to dopadlo?

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

6 Komentáře

 1. Naprostý blábol autora, který fotografickému řemeslu rozumí zhruba tak jako já hindú.
  To, že udělá mobil ostrý a barevný obrázek na zahradě znamená naprostý prd. Nemusí ani soutěžit se zrcadlovkou, lepší fotku udělá lecjaký slušný kompakt. NIKDY, alespoň v nejbližší budoucnosti se nevyrovná ten čipíček v JAKÉMKOLIV mobilu čipu zrcadlovky FX, o středním formátu ani nemluvě. Stoupněte si někdy se špičkovým jablkem k mantinelu při hokeji vedle profíka s FX Canonem a L objektivy, chvilku cvakejte a pak si s ním ty fotky porovnejte. Nebo při halové atletice. To jsou jednoduše omezení vyplývající z fyzikálních hranic, které sebelepší softwarová kurvítka nikdy nemůžou zdolat. Alespoň v dohledné době a způsobem, který by jinde než na displeji mobilu nemohl obstát. Ale to amatér na úrovni autora nepozná. Něco jako když v začátcích barevné televize před Teslacolorem nebo Rubínem babičky jásaly, jak je to krásně barevný, že je ta tráva zelená a ty holčičky mají květovaný šatičky.

 2. Ano, každý profík fotí ajfounem… A.I.A.B.
  Mimochoden nejkrásnější lidé nejsou nejhezčí namalované figuríny.

 3. Záleží hodně na tom, jestli na to koukáte (a porovnáváte) na pididispleji mobilu… nebo na nejen velkém , ale 4k a 10bit IPS monitoru! 😉

 4. Mimochodem, podle desítek srovnání jsou lepší minimálně tři jiné fotáky konkurence, než glorifikovaný iPhone X. Konkrétgně Huawei P20 pro, Sony Xperia XZ2, Samsung S9/S9+
  Tak na co si to tu hrajete?

  1. Můj Honor 9 za 7tis překoná fotkama z jablek jen X, vyzkouseno zoomovaním na monitoru. A porovnej cenu.

 5. Jenže jsou kategorie kde je potřeba maximální kvality fotek a tam kde je to naopak kontrarodutivni či nepotřebné.V obou kategoriích se pohybují profesionálové. Článek píše o tom co je realita. Rozčlilování je zbytečné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button