Tipy a triky

Jak v macOS vymazat cache a dočasné soubory

Čas od času nám v redakční poště přistane několik dotazů na stejné téma. Jedním z takových byla otázka, jak vymazat cache a zbavit se dočasných souborů v macOS. Mezipaměť slouží jako dočasné úložiště aplikací které řídí jádro operačního systému. Typicky jde o data z webového prohlížeče, zpráv a dalších programů, které díky těmto souborům zvládají rychleji reagovat na vaše příkazy. Přestože macOS disponuje kvalitně zpracovanou správou těchto dat, zkušenější uživatelé mohou do těchto souborů ručně zasahovat a dle vlastního uvážení vymazat cache a další dočasné soubory ze svého počítače.

howto-clean-caches-temp-files-mac-610x377

V tomto návodu si ukážeme, jak ručně vymazat cache s dočasnými soubory v operačním systému macOS. Dobrou zprávou je fakt, že k tomu nebudete potřebovat žádné dodatečné nástroje třetích stran. Na druhou stranu je nesmírně důležité upozornit na skutečnost, že zásah do cache a mezipaměti se příliš nedoporučuje. Pokud nevíte, proč tak chcete učinit, nedělejte to!

Před smazáním cache v macOS nic nepodceňujte a jako první vytvořte zálohu počítače prostřednictvím nástroje Time Machine. Vyhnete se tak možným problémům s odstraněním dočasných souborů nainstalovaných aplikací.

Jak smazat cache a dočasné soubory v macOS

  • Ukončete všechny spuštěné aplikace
  • Otevřete okno Finderu
  • Stiskněte (a držte) klávesu ALT a v horním menu klikněte na položku „Otevřít“
  • Z nabídky vyberte položku „Knihovna“
  • Vyhledejte a otevřete složku s názvem „Caches“
  • Vyberte soubory a složky které chcete vymazat a přesuňte je do koše, který následně vysypte

Snímek obrazovky 2017-04-25 v 14.23.49

 

Součástí složky Caches jsou další podsložky obsahující cache a další dočasné soubory všech nainstalovaných programů. Tato složka není navržena pro snadnou navigaci a proto nečekejte, že každá aplikace zde bude mít korektně pojmenovanou složku. Pokud například chcete vymazat cache v Safari či Chrome, daleko přívětivějším způsobem je tuto akci provést prostřednictvím nastavení přímo v aplikaci.

Štítky

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, elektronická hudba, příroda a moderní vědy.

Doporučené články

Close