Novinky

MacBooky a iPhony budou ještě rychlejší a úspornější. Apple se již chystá přejít na 3nm procesory od TSMC

Jednou z klíčových výhod všech nových iPhonů 12 a také nedávno představených Maců s čipsetem Apple M1 je pokročilá architektura použitých procesorů. Apple ve všech letošních novinkách přistoupil k čipsetům, které se mohou pochlubit 5nm výrobním procesem. Vyspělá miniaturizace dovoluje umístit na stejnou plochu mnohem více tranzistorů, díky čemuž lze dosáhnout vyššího výpočetního výkonu. Další pozitivum vyplývající s této architektury je snížení spotřeby. Zařízení tak vydrží mnohem déle na jedno nabití, což je z pohledu všech mobilních telefonů a notebooků žádoucím rysem.

zdroj: tsmc

Výhradním dodavatelem všech čipsetů určených pro Apple produkty je tchajwanská společnost TSMC. Ta již několik let v řadě patří mezi světové lídry na poli producentů polovodičových součástek. Tuto pozici si pravděpodobně udrží také v blízké budoucnosti, jelikož vedení společnosti oznámilo brzký přechod na 3nm výrobní proces.

Výrobní linky se mají rozjet nejpozději v roce 2022, přičemž počáteční kapacita má činit 55 000 jednotek za měsíc. S postupným odladěním výroby se samozřejmě dojde ke škálování výroby dle požadavků Applu. Pomoci má také nábor zhruba 5 tisíc nových pracovníků, kteří se zapojí do technologického vývoje a odladění výrobního procesu.

iPhone 12 Pro Max recenze
Zdroj: CeskyMac.cz (autor fotografie: Richard Streit)

Přechod z 5nm a 3nm proces má přinést zhruba 20% nárůst výpočetního výkonu. Spotřeba čipsetů se má přitom snížit o přibližně 45 %, což je rozhodně dobrá zpráva. V případě nasazení do Apple produktů to bude znamenat další prodloužení výdrže všech chystaných iPhonů, iPadů a MacBooků.

TSMC však není jediným výrobcem, který má podobně smělé plány. Do konkurenčního souboje se chystá také Samsung, který chce tchajwanského rivala co nejrychleji dohnat. Samsung již investoval více než 116 miliard dolarů do vývoje ARMových čipů, od čehož slibuje nárůst zájmu ze strany nových i stávajících partnerů.

Zdroj
gizchina

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button