NovinkyTipy a triky

MacBook vs. MacBook Pro vs. MacBook Air

Apple má tři řady notebooků a přenosných počítačů. Nemůžete se rozhodnout, který z nich vybrat, nebo si jen potřebujete ujasnit, jak se od sebe liší? Pak je tento článek přesně pro vás.

Na pultech obchodů najdete hned tři typy přenosných počítačů se značkou Apple. Jedná se o Apple MacBook, Apple MacBook Pro a Apple MacBook Air. V čem jsou si podobné a čím se naopak liší? Pro koho výrobce jednotlivé modely připravuje?

Nejmenší a nejlehčí: MacBook

Notebook označený prostě MacBook má pohnutou historii. Pod tímto názvem se prodávaly notebooky Applu mezi lety 2006 až 2011. Potom výrobce tuto řadu na čas opustil, aby jejího nového člena s názvem MacBook představil opět v roce 2015.

Po hardwarové stránce se jedná o notebook s 12“ displejem a rozměry 28,04 × 19,66 × 0,36-1,32 cm při hmotnosti 0,92 kg. MacBook je vybaven dvoujádrovým procesorem, který může být taktován na 1,1 nebo 1,2 GHz. Pro běh operačního systému OS X a nainstalovaných programů poslouží vnitřní paměť RAM s kapacitou 8 GB. Pro trvalejší ukládání dat zase můžete využít vestavěný SSD disk s kapacitou 256 nebo 512 GB.

new-apple-macbook-2015-_-_28.0

Jak zjistíte prostým porovnáním s parametry zbylých dvou notebooků značky Apple, je MacBook určen spíše nenáročným uživatelům, kteří dávají přednost nízké hmotnosti a kompaktním rozměrům. Ve srovnání s MacBookem Air má sice nižší výkon, zato vyhoví uživatelům, kterým nestačí jedenáctipalcový displej, ale nechtějí si ani připlácet za třináctipalcový.

Kompromis s lehkostí vzduchu: MacBook Air

Pokud je pro vás u notebooku nejdůležitější snadná přenositelnost a stylový design, přičemž nějaký vysoký hardwarový výkon k ničemu nepotřebujete, je pro vás tím pravým modelem MacBook Air. V pohodě postačí na pouštění filmů nebo klasickou kancelářskou práci, složité statistické výpočty či střih videa ale raději přenechte vybavenějším modelům.

Seženete ho ve dvou variantách lišících se rozměry a úhlopříčkou displeje. Menší verze nabídne displej s úhlopříčkou 11,6“, celý notebook se vyznačuje velikostí 30 × 19,2 × 0,3-1,7 cm a hmotností 1,08 kg. Větší MacBook Air má 13,3“ displej a na stole zabere v zavřeném stavu 33 × 22,7 × 0,3-1,7 cm při hmotnosti 1,34 kg.

Co se výkonu týče, v počítači tepe dvoujádrový procesor s frekvencí 1,6 GHz, na přání můžete získat i variantu s 2,2 GHz procesorem. Na výběr pak máte mezi 4 a 8 GB paměti RAM a 128 GB, 256 GB a 512 GB kapacity SSD disku. Všechny verze samozřejmě podporují bezdrátové sítě Wi-Fi a najdete v nich operační systém OS X. Jsou také shodně vybaveny kamerou s rozlišením 720p, dvěma USB porty a dvěma porty Thunderbolt.

Pro vážnou práci: MacBook Pro

Pro nejnáročnější uživatele je určen model MacBook Pro, i když samozřejmě pro běžnou kancelářskou práci v pohodě postačí kterýkoliv z modelů nižších. MacBook Pro je ze všech modelů nejvýkonnější. Seženete ho ve variantách s 13,3“ a 15,4“ displejem.

Třináctipalcový MacBook Pro má rozměry 31,4 × 21,9 × 1,8 cm a váží 1,58 kg. O svižný chod se stará dvoujádrový procesor taktovaný na frekvenci 2,2 GHz, k dispozici je dále 8 GB paměti RAM a podle vaší volby buď 128 GB, nebo 256 GB SSD disk. Kdyby vám to ještě nestačilo, můžete si připlatit za variantu s 2,9 GHz procesorem a 512 GB nebo 1 TB SSD diskem.

maxresdefault

Pro patnáctipalcový MacBook Pro si pořiďte brašnu, do které se vejde počítač o rozměrech 35,9 × 24,7 × 1,8 cm, a která unese 2,04 kg. Jeho procesor je čtyřjádrový a má frekvenci 2,2 GHz, volitelně je k dispozici varianta s rychlejším 2,5 GHz procesorem. Bez ohledu na rychlost procesoru má tato varianta MacBook Pro instalováno 16 GB paměti RAM. Na trhu se objevují verze s SSD diskem 256 GB (platí jen pro pomalejší procesor), 512 GB a 1 TB.

Jak vybrat a nepřebrat?

Nejjednodušší to mají ti, kteří se ženou za co nejvyšším výkonem. Ti si prostě koupí 15“ MacBook Pro s 2,5 GHz procesorem a 1 TB diskem SSD. Těžší volbu budou muset podstoupit ostatní, kterým o výkon zase až tolik nejde, ale potřebují notebook, který bude lehký a hlavně hezký. Takoví zájemci mají na výběr celou řadu variant lišící se nejen velikostí úhlopříčky displeje, ale mírně i rychlostí procesoru a především pak cenou.

Redakce

Internetový magazín věnující se platformě Mac a iOS. Každý měsíc návody, recenze, tipy a triky pro Váš Mac, iPhone, iPad a Apple Watch.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button