Recenze

MacBook Pro s Retina displejem – recenze

Na WWDC 2012 byl počátkem června představen mimo jiné nový MacBook Pro s Retina displejem. Napsáno o něm bylo již mnoho včetně nejrůznějších recenzí. Proto se dnes na novopečené jablko podíváme jiným úhlem pohledu. A to úhlem mým jako běžného uživatele a uživatele, kterého jsem si pro rozbor nového MacBooku přizval, a pro kterého DTP znamená obživu již necelá dvě desetiletí. K práci mu vždy posloužil nějaký ten Macík a tak by jsme mohli dojít k vcelku objektivním názorům.

Jak jsem předeslal o novém MacBooku Pro s Retinou (dále jen MBPsR) bylo napsáno opravdu mnoho. Ať se jedná o zcela objektivní názory profesionálních uživatelů, kteří vědí o čem mluví či přihlouplé názory přisuzující vzniknutí MBPsR z Nového iPadu a pod. Tuto hloupou myšlenku jsem opravdu nepochopil a stále ji nemohu překousnout. Ale co, pojďme rozbalovat.

Do redakce jsme od našeho partnerského eshopu LIVEMEC.CZ obdrželi MBPsR v následující konfiguraci.

 • procesor Intel Core i7 quad-core 2,6GHz s 6MB L3 cache – TurboBoost až 3,6GHz
 • 8GB DDR3L SDRAM 1600MHz
 • 512GB SSD flash disk
 • Retina displej 15,4″ LED-IPS 2880 x 1800px
 • Intel HD Graphic 4000 s 512MB VRAM a NVIDIA GeForce GT650M s 1GB GDDR5
 •  2 x Thunderbolt, 1 x HDMI, 2 x USB3, 1 x SDXC
 • WiFi 802.11n, Bluetooth 4.0
 • rozměry – 35,9cm šířka, 24,7cm hloubka, 1,8cm výška
 • váha – 2,02kg
 • Mac OS X 10.7.4

Nové jablko si vysloužilo novou krabici, která se svou konstrukcí podobá té od modelu MacBook Air. Á, zde jistě vznikla myšlenka proč MBPsR vychází z iPadu, neboť i ten má velmi podobnou krabici a připočtěme k tomu ještě displej s vysokým rozlišením, který též na iPadu naleznete a mne nevysvětlitelná myšlenka je rozluštěna. Ach jo, to může vyplodit jen člověk na “správném” místě. Krabice opravdu zeštíhlela, ale celou nedočkavostí ji otevírám. Marně jsem hledal tradiční úchytku na vytažení “jablka z košíku”, musel jsem vyvynout trochu zručnosti a opatrnosti. Pod MacBookem se nachází napájecí adaptér 85W MagSafe 2 s novým menším magnetickým konektorem a tradiční tištěná dokumentace.

Apple MacBook Pro ME293CZ/A lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Rozměry jablečného plátku jsou opravdu neskutečné, zapomeňte na rozměry modelu MacBook Air, tento fešák je zcela jiná třída a to co se pánům z Applu podařilo vměstnat do 18 mm vysokého těla je obdivuhodné. Zleva je MacBook opatřen konektory MagSafe 2, dvojicí Thunderbolt, jedním USB 3 a konektorem pro sluchátka – 3,5 jack, které zprava doplňují po jednom USB 3, HDMI a SDXC slot pro paměťové karty. Optická mechanika je ta tam. Díky bohu, pro uživatele, na které je MBPsR cílen dávno optické disky nepoužívají. A v dnešní době “flešek a klaudů” je  to snad pochopitelné.

Je na čase pustit Lva z klece. Po otevření víka jsem žasl a to jsem ani nestiskl napájecí tlačítko. Tloušťka víka, pokud to tak lze nazvat, je pouhých několik milimetrů. Displej a jeho nový systém uložení zavdává pocitu, že je součástí víka a že tomu nemohlo být dříve jinak. Další indicie k rozuzlení myšlenky Nový iPad = MBPsR – vždyť víte co tím myslím. Když jsem tak pozoroval nový displej vypnutého MacBooku poněkud jsem se obával. Leskl se jako zrcadlo. Nu což, uvidíme.

Tisknu napájecí tlačítko a spouštím stopky. 12,8s! Tato hodnota byla naměřena při prvním spuštění a odpovídá průměrnému času při pěti dalších měřeních. Přepiště technologické dějiny!! Ne, teď opravdu vážně. Koukal jsem na tu nádheru jako tele na nová vrata. IPS LED displej o uhlopříčce 15,4″ disponuje rozlišením 2880 x 1800. Samozřejmě jsem něco podobného viděl na svém iPhonu, iPadu, ale v této velikosti je to nádhera. Přesně jak Tim Cook sliboval. Jednotlivé pixely od sebe nerozeznáte. Existuje stovky superlativ, kterými mohu hodnotit vynikající Retinu, mohu se s vámi podělit o nejrůznější screeny, ale k čemu vám to bude na Full HD dispeji s rozlišením 1920 x 1080, když se vám obraz nevykreslí tak jako na Retině. Je to prostě nádhera a nic podobného jsem na počítačovém monitoru neviděl a vy také neuvidíte dokud si jej nekoupíte nebo nepoběžíte k nějakému Apple Premium Resellerovi. Obávaný lesk z displeje se rozplynul. Dobrá čitelnost je zachována i při venkovním ostřejším osvětlení. Samozřejmě pokud budete na tu nádheru pokukovat proti slunci moc toho neuvidíte. Barevné podání a kontrast jsou naprosto vynikající. Neveřili by jste jak perfektně vypadají dokonce i jednotlivé systémové ikony. Pokud máte na svém Macu nainstalovanou aplikaci Aperture, shlédněte její ikonu v Launchpadu. Přečtete na obvodu objektivu nápis? Ne? Já na Retině ano!

Už víme, že displej je naprosto bezkonkurenční a tak jeho parametry požadují dostatečný hardware. O generování obrazu se stará dvojice grafických karet Intel HD Graphic 4000 s 512MB VRAM a NVIDIA GeForce GT650M s 1GB GDDR5. Toto silné soukolí napájí 95W lithium – polymerová baterie při zachování obdobné výdrže s předchozí generací MacBook Pro. Vezmeme-li v potaz několikanásobné navýšení výkonu museli se vývojáři pekelně zapotit. Ovšem výsledek zvládli na jedničku.

 

Aplikace Disk Speed Test a kopírování

Nechme displej displejem, i když se na něj nemohu vynadívat, a pojďme k výkonu. Jak jsme si už řekli MBPsR zavede systém za 12,8s a opustí jej za 2,6s. Naše oblíbené kopírování souboru o velikosti 3,9GB zvládá za 13,8s???? To vše díky rychlému SSD uložišti, u kterého jsme naměřili prostřednictvím aplikace Disk Speed Test následující hodnoty:

 • maximální hodnota čtení z disku – 494MB/s
 • maximální hodnota zápisu na disk – 455MB/s

Celý hardware je sestaven tak, že máte v rukou nejvýkonnější mobilní Mac všech dob. A nejsou to jen slova na papíře, výkon pocítíte na každém kroku. Práce v samotném systému je blesková, reakce okamžité, načítaní aplikací je záležitostí zlomku vteřiny. Naposledny jsem něco podobného zažil u SpaceBooku od společnosti NSPARKLE, ale MBPsR mi dává větší pocit jedinečnosti. Proč? Protože to je prostě Apple! MBPsR si řádně vyzkoušel i náš DTP figurant, který jej skutečně potrápil. Pracovalo se v aplikacích jako Adobe Photoshop, Illustrator, InDesign – vše CS5, Aperture 3.3 a Final Cut Pro 10.0.2 a dokonce i v několika najednou. Co myslíte? Vážně, nový Mac si s tím vším bez větších potíží poradil.

Aplikace Geekbench

Prostřednictvím této aplikace jsme provedli celkový test systému, který netrval více než několik desítek vteřin. Aplikace naměřila výsledné score 11945 (oproti výslednému score 7776, které jsme naměřili u SpaceBooku). Co vše Geekbench testuje shlédnete v tomto výpisu.

Mnohokrát se hovořilo i o novém tichém asymetrickém ventilátoru s odlišnými lopatkami. Musím říci, že jsem na něj skoro zapoměl. Proč? Protože nebyl skutečně slyšet. Steve Jobs by jásal, již první Macintosh nebyl vybaven ventilátorem, protože Jobs věřil, že je to v rozporu s jednoduchostí zenového smýšlení. Podle něj je ventilátor pouhým rušivým prvkem. A právě proto tuším, že Steve mám v tomto posledním jablečném počinu stále prsty.

Graf ceny produktu Apple MacBook Pro ME293CZ/A poskytuje server Heureka.cz

Závěrem

Slušilo by se nějaké shrnutí a doporučení. Bylo by to házení hráchu o zeď. Uživatelé, kteří tento MacBook skutečně využijí jsou profesionály ve svém oboru a vědí co získají. Pro koho je nový Mac tedy určen? Profesionálům z řad grafiků, fotografů, hudebníků, zpracovatelů videa a já nevím komu všemu ještě. Tito uživatelé takový hardware potřebují a neváhají za něj utratit bezmála 80.000,-Kč, neboť jim dál pomáhá generovat efektivnější práci. Takový Mac si na sebe jednoduše vydělá. Pokud si jej můžete dovolit jako domácí počítač jistě tak učiňte, protože získáte nejnovější, nejvýkonnější mobilní řešení od Apple jaké kdy spatřilo světlo světa.

MacBook Pro s Retina displejem zakoupíte u našeho partnerského eshopu LIVEMEC.CZ, kterému děkujeme za laskavé zapůjčení tohoto přístroje.

Marian Kadlec

grafik na volné noze, web designer - mariankadlec.cz, manžel, Martínkův tatínek, pošetilec posedlý minimalismem, pojitel bodů, skorobloger - blog.mariankadlec.cz, gastrosexuál, skorofrutarián, Apple user, think different

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button