Novinky

Segment stolních počítačů dále skomírá. Applu se alespoň podařilo navýšit tržní podíl

Respektovaná agentura IDC dnes zveřejnila data o vývoji prodejnosti stolních počítačů, který většinu výrobců pravděpodobně nepotěší. Všichni hlavní prodejci klasických počítačů – Apple nevyjímaje – totiž v prvním čtvrtletí letošního roku vykázali v porovnání s rokem předchozím propad poptávky po svých zařízeních. Prvenství si v tomto upadajícím segmentu stále drží Lenovo, které však prodalo o 8,5 procenta jednotek méně, než v minulém roce. Čínský výrobce, však nepartně posílil trřní podíl. Největší pokles prodejů z nejsilnější pětky producentů pak vykázalo druhé HP, které upsalo lehce před 10 %.

screen-shot-2016-04-11-at-9-01-47-pm

Propad poptávky po stolních počítačích se nevyhnul ani Applu. Oproti loňskému roku totiž prodal o 2,1 procent počítačů méně. Konkrétně se pak jedná o pokles o zhruba stovku tisíc kusů. Jediným pozitivem tak zůstává údaj o podílu na trhu, který Apple dokázal navýšit o mírných 0,7 prodenta. Celosvětově se v prvním kvartále letošního roku prodalo na 60 milionů klasických počítačů, přičemž propad celého segmentu činil 11,5 procenta.

V dnešní době stále výkonnějších a kompaktnějších notebooků, asi nemůžeme předpokládat, že by se měl nastoletý trend zastavit. Právě naopak je velmi pravděpodobné, že podobným propadům prodejů budou producenti čelit i nadále. Apple se tento trend alespoň pokusí zvrátit představením omlazených počítačů iMac, které by měly dorazit zhruba v polovině letošního roku.

Zdroj

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Jeden komentář

  1. Jestli to nebude nedostatečnými inovacemi. Ano nové dispalyie u iMaců jsou velký trhák ale zbytek.. 5 let stejný design, tlusté rámy, staré webkamery. Poslední aktualizace macu mini, která se moc nepovedla, neaktualizovaný mac pro a starý thundebolt. Největší kámen úrazu jsou podle mého ale uložiště respektive nevyužití jeho potenciálu. Pokud se podíváme na portfolio applu používá u imaců a maců mini staré pevné disky, které by se mohli hodit při práci s velkými soubory ovšem apple nesmyslně omezuje jejich horní konfiguraci na 2tb, ssd úložiště pře pci express jsou opravdu drahé. Nechápu proč bych si do imacu nemohl dát klasické 2,5 ssd. Podobných věcí je zde více. Osobně jsem so chtěl koupit nvéhi imaca na střihání videa ale když jsem viděl možnosti konfigurace raději jsem investoval do přestavby melho macu mini 2012

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button