Novinky

Je libo 30 TB? Samsung představil SSD disk s největší kapacitou na světě

Je to už více než dva roky, co jeden z největších výrobců spotřební elektroniky na světě představil SSD disk s tehdy nevídanou kapacitou 15,36 TB. Historie se opakuje a je to opět jihokorejská společnost, která přepisuje své vlastní rekordy. Samsung totiž včera představil SSD disk s kapacitou 30,72 TB. Dosáhnout takto obrovského úložiště se mu podařilo především díky vrstvení jednotlivých 512GB V-NAND paměťových čipů. Největším překvapením jsou ale rozměry, které odpovídají standardním 2,5 palcovým diskům, které se běžně vyskytují v noteboocích.

30TB SSD v rozměrech 2,5 palcového disku? Samsung zdolal další metu

Přestože Samsung zatím nezveřejnil cenu tohoto „velkého prcka“, do svého počítače byste si jej asi nekoupili. S ohledem na cenu předchozího SSD disku (120 000 korun), je toto zařízení předurčeno spíše pro filmová studia nebo do výkonných serverů. Tomu mimo jiné odpovídá i rychlost zápisu/čtení dat, která při náhodných operacích vykazuje hodnoty okolo 400 000-500 000 IOPS (Input/output operations per second). Sekvenční čtení a zápis dat probíhá v rychlostech až 2100 MB/s. Jen pro srovnání, tyto hodnoty jsou přibližně 3krát větší, než u aktuálně prodávaných disků.

Tahle kapsle změní svět. První komerční Hyperloop spojí Washington a New York

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button