Letošní vývojářská konference Applu bude opravdu šťavnatá. Na jaké novinky se můžete těšit?
Zní to neuvěřitelně, ale od další vývojářské konference Applu WWDC 2019 nás dělí už pouze několik týdnů. Tradičně se tak objevují první úniky, které nás informují o chystaných novinkách. A pokud se zdroje nemýlí, letošní témata budou více než šťavnatá.
Siri bude opět o něco chytřejší
Jestli Apple někde opravdu ztrácí na svou konkurenci, je to jednoznačně v oblasti hlasových asistentů. Siri ušla od svého uvedení obrovský kus cesty, ovšem v porovnání s rivaly od Googlu či Amazonu má opravdu co dohánět. Zmírnění tohoto stavu mají přinést nové schopnosti, které Apple odhalí na letošní WWDC. Ty mají zahrnovat například lepší práci při vyhledávání, přehrávání médií, hlasovými hovory, přílohami a daty souvisejícími s cestováním.
Projekt Marzipan zařadí druhou rychlost
Jestli bych měl jmenovat jednu věc, na kterou se v rámci WWDC 2019 opravdu těším, budou to novinky z projektu Marzipan. Apple zpřístupní vývojářům nové nástroje, které jim umožní portovat iOS aplikace pro operační systém macOS. Apple tuhle vychytávku představil již v loňském roce, nicméně až doposud s ní vývojáři třetích stran nemohli naplno pracovat.
Ta největší paráda se má odehrát v samotném stylu portování, který bude extrémně snadný a bude vyžadovat pouze zaškrtnutí jednoho políčka v Xcode. To samo o sobě bude znamenat zásadní moment pro celou platformu macOS, pro kterou se rázem objeví obrovské množství aplikací z iOS App Store. Nechci tu věštit z křišťálové koule, ale už teď je jasné, že tímto krokem Apple začne se vzájemným sbližováním operačních systémů iOS a macOS.
Rozšířená realita
Významná část letošní konference WWDC 2019 má být věnována rozšířené realitě. V podstatě se není ani čemu divit, jelikož Apple již několikrát oficiálně prohlásil, že rozšířená realita je oblastí, v níž vidí obrovský potenciál. Apple hodlá letos představit zcela nové možnosti pro vývojáře, kteří díky nim dostanou opět o něco volnější ruce při programování softwaru. Vylepšení dozná také samotný ARKit, který bude schopný detekovat osoby. Další rozšíření se mají promítnout do ještě silnějšího uživatelského zážitku, který má zvýšit celkovou atraktivitu rozšířené reality.
Taptic Engine, NFC a spousta dalšího
Apple hodlá vývojářům nadělit nové softwarové struktury, jimiž odemkne přístup k Taptic Engine. To jim dovolí vyvíjet aplikace s propracovanější zpětnou vazbou, která je typická pro téměř všechny nativní aplikace na iPhonech a Apple Watch. Příjemnou zprávou je také vylepšení NFC, respektive možnost číst jakékoli značky splňující ISO7816, FeliCa nebo MiFare. Zajímavě také zní nová verze CoreML, díky níž bude možné aktualizovat modely strojového učení na daném zařízení. V praxi to bude znamenat, že aplikace budou umět změnit své nastavení na základě chování uživatele.
Letošní vývojářská konference bude doslova nabitá novinkami, z nichž budou těžit všechny zainteresované strany. Běžného uživatele pak bude nejvíce zajímat ohlášení aktualizací operačních systémů iOS 13, tvOS 13, watchOS 6 a macOS 10.15. Jako první si nové verze operačních systémů budou moci užít vývojáři a následně i uživatelé registrovaní do Apple Public Beta programu. Finální sestavení všech systémů a jejich uvolnění mezi širokou veřejnost je očekáváno v průběhu září letošního roku.