Novinky

Kosmickou loď Starhopper od SpaceX čekají první letové testy

Ať je váš názor na Elona Muska jakýkoli, jedno se mu upřít rozhodně nedá. Jeho umíněnost posunout lidstvo vpřed je natolik silná, že neexistuje autorita, která by mu v tom jakkoli zabránila. Jedním z jeho největších snů je udělat z člověka meziplanetární druh, který bude kolonizovat ostatní planety. S tímto více než ambiciózním plánem má pomoci jeho společnost SpaceX, která aktuálně patří mezi lídry vesmírného průmyslu.

Pokud vše půjde podle plánu, SpaceX již velice brzy provede první zkušební let prototypu Starhopper. Harmonogram počítá s několika „přískoky“ do maximální výšky 500 metrů. Následovat budou další testy do výšky 5000 metrů, během se inženýři detailně zaměří na všechny letové vlastnosti modulu.

Starhopper je základní verze kosmické lodi Starship, kterou chce SpaceX používat k letům kolem Měsíce a následně i pro vyslání člověka na Mars. Starhopper využívá stejnou platformu a technologie, ovšem je daleko menší a tím pádem i levnější než zmiňovaná Starship.

SpaceX se hodlá během nadcházejících testů soustředit také na inovovaný typ raketových motorů Raptor a vyzkoušet jejich možnosti během přistávacího manévru. Starhopper měl být původně osazen pouze jedním motorem, nicméně Elon Musk později uvedl, že budou použity celkem tři motory Raptor.

Podle dosavadních indicií se první testy rozběhnou 28. května. Tomu mimo jiné nasvědčují i informace o plánované uzavírce pozemní komunikace v blízkosti testovacího střediska Boca Chica v Texasu.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button