Články

Když ho miluješ, není co řešit aneb vdechnout nový život starému vysavači dává smysl

Jako každý technologický bloger vystřídám ročně desítky nejrůznějších gadgetů. Většinu z nich používám pouze pár týdnů, abych je následně nahradil buď novější generací či modelem od jiného výrobce. Najdou se ovšem kousky, které používám několik let k plné spokojenost, a kterých je mi líto se zbavit i po konci jejich životního cyklu. Do sekce mých největších oblíbenců patří dnes již letitý robotický vysavač Xiaomi Roborock Sweep One S50 (recenze), který po čtyřech letech každodenního provozu vypověděl službu.

Za poslední tři roky prošla naší domácností velká spousta robotických vysavačů, ovšem žádný z nich mě neuhranul natolik, abych přemýšlel o výměně. Roborock Sweep One S50 používáme až na výjimky pro každodenní vysávání horního patra domu. A že to u nás nemá vůbec jednoduché. Během své pracovní směny musí uklidit 100 metrů čtverečních, kde narazí krom běžného prachu také na psí chlupy, drobky a další nepořádek, který zůstává za nejmladším členem rodiny.

Roborock S5 brázdil naší domácnost skoro každý den, pak mu došel dech…, tedy baterka

Roborock vydržel víc, než bych čekal

Před pár týdny se ovšem začalo dít něco zvláštního. Vysavač přestal dokončovat svůj úklid a bez varování se vypínal. Odhalení problémů bylo poměrně snadné. Stačilo se podívat do historie úklidů, aby mi hned došlo, že umřela baterka. Počítadlo totiž ukázalo, že vysavač byl v provozu dohromady 1 342 hodin, během kterých zvládl 1 335 úklidů a vysál 95 000 metrů čtverečních. To je na čínský akumulátor s nominální kapacitou 5 200 mAh opravdu solidní výsledek.

Původní akumulátor vystačil na 1 342 hodin provozu, na čínské články to není vůbec špatný výkon

Hlavou mi proběhla myšlenka, že konečně nastala ta správná chvíle pořídit novější model. Nejnovější generace Roborock S7 MaxV Ultra vypadá naprosto luxusně a osobně si dokážu představit, že by šlo o více než důstojného nástupce. Nakonec mi to ale nedalo a podíval jsem se na dostupnost náhradních dílů pro starší modely. K mému překvapení jsem zjistil, že objednat baterii pro již nenabízený Roborock není žádný problém a dokonce je mají skladem také české e-shopy.

Operace se povedla, pacient přežil

Po třech dnech od objednání mi doma přistál balíček s akumulátorem. Podle štítku jej pravděpodobně zkompletoval dělník kdesi v Číně, kde se ostatně vyrábí drtivá většina akumulátorů pohánějících spotřební elektroniku prodávanou na západě. Dál vás nemá cenu napínat. Samotná výměna byla otázkou několika málo minut. Stačilo odšroubovat pár šroubků na spodní straně, sejmout kryt a prohodit nový akumulátor za starý. Doslova jednoduché jako facka.

Každodenní provoz v domácnosti se dvěma dospělými, dítětem a psem se na vysavači viditelně podepsal. Přes veškeré šrámy však plnil svou úlohu perfektně a proto si zasloužil druhou šanci.

Dostat se k baterii nebyl žádný problém, stačil jeden šroubovák a pár minut času. Přestože je vnitřek vysavače dobře utěsněn, za ty roky se prach dostal i do míst, kam by nemusel. Je však nutné dodat, že citlivá elektronika se nachází hluboko uvnitř konstrukce, kam se nečistoty nemají šanci dostat.

Nová baterie je na svém místě a vysavač může dál plnit svou roli robotické uklízečky

Příjemně mě také překvapilo, že baterie byla už z výroby přednabitá, takže jsem mohl rovnou otestovat, zda vše funguje jak má. A fungovalo. Naše domácnost má opět zpátky svého oblíbeného robota, který každý den vyjíždí do služby a tím udržuje podlahu vždy čistou. Mě navíc hřeje také fakt, že jsem ušetřil nejen finanční prostředky, ale také naší planetu. Nepatřím sice mezi ekoaktivisty a ani nechodím do obchodů s vlastním pytlíkem na zeleninu, ale někdy je zkrátka fajn vystoupit ze spotřebního stylu života a vdechnout starým produktům nový život.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button