Novinky

Je rychlý, nechce plat a nikdy nebude odmlouvat režimu. Čínské zprávy bude hlásit virtuální hlasatel

Čínská státní zpravodajská agentura má nového hlasatele zpráv, který na rozdíl od služebně starších zaměstnanců nevyžaduje žádný plat a bez větších problémů dokáže hlásit zprávy i 24 hodin denně. Nový moderátor je totiž pouze počítačová animace. První ukázky však ukazují, že umělá inteligence od reálného člověka téměř k nerozeznání. Poměrně věrný je také přednes, který je samozřejmě výsledkem hlasové modulace.

Čínská státní zpravodajská agentura Xinhua, která za počinem stojí, příliš detailů nesdělila. Je ale zřejmé, že virtuální moderátor byl naprogramován na základě strojového učení a základem se pro něj stal lidský moderátor. Další čínské zdroje uvádějí, že státní agentura vytvořila hned dva umělé hlasatele. Jeden bude obstarávat vysílání v čínštině a druhý v angličtině. Hlavní výhodou, kterou počítačový moderátor přináší, je rychlost, se kterou může nyní čínské médium připravit vydání zpráv.

Stačí jen na klávesnici napsat požadovaný text a moderátor jej ihned bez nutnosti jakýchkoliv příprav přečte. Stroj je navíc oproti člověku samozřejmě také levnější. Zejména v autoritářské Číně, kde jsou média pod tvrdou kontrolou režimu, je také pro vládnoucí elity také výhodné, že virtuální moderátoři proti obsahu zpráv nikdy nevznesou žádné námitky.

MacBook Air rozebraný do posledního šroubku. Rozborka odhalila několik příjemných překvapení

V případě čínského virtuálního hlasatele zpráv můžeme vidět, že technologie v této oblasti ještě není dokonalá. Zejména u přednesu totiž jde poznat, že se jedná o strojově předčítaný text. Technologie však i této oblasti postupuje mílovými kroky dopředu a je dost možné, že další generace umělých moderátorů už bude od svých lidských protějšků k absolutně k nerozeznání.

Zdroj
The Verge

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Jeden komentář

  1. Nebude odmlouvat režimu? To je pěkné. naši humanisté sluničkáři zase nebudou muset mít starosti o to, jestli nejsou pošlapávána lidská práva takovéhoto hlasatele.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button