Novinky

Je nejvyšší čas začít regulovat vývoj umělé inteligence, varuje generální ředitel Googlu

Generální ředitel Googlu a celé skupiny Alphabet Sundar Pichai upozornil, že bychom se měli více věnovat otázce regulací kolem technologií spojených s umělou inteligencí. Největší riziko podle Pichaie představují platformy pro rozpoznávání obličejů a vytváření těžko odhalitelných fakenews.

Není pochyb o tom, že umělá inteligence musí být regulována. Je to opravdu velmi důležité, byť je otázkou, jak k této věci přistupovat,“ uvedl Pichai v editorialu pro magazín The Financial Times.

Přestože Pichai tvrdí, že regulace je nezbytně nutná, je podle něj neméně důležité, aby všechny zainteresované subjekty přistupovaly k umělé inteligence s maximální obezřetností. Zároveň poznamenává, že u produktů, jako jsou samořiditelné automobily, je nejvyšší čas pro zavedení zcela nových pravidel. Naopak v oblastech jako je zdravotnictví, by mělo stačit rozšířit stávající rámce pouze na konkrétní zařízení, které využívají prvky umělé inteligence.

Společnosti, jako je ta naše, nemohou jen budovat slibné technologie a nechat tržní síly rozhodnout, jak s nimi naloží. Ve finále bude vždy záležet na tom, jak tyto pokročilé systémy integrujeme a zda je použijeme s dobrým či špatným záměrem,“ uvedl Pichai. Ačkoli si většina technologických gigantů drží svůj vývoj umělé inteligence pod pokličkou, je evidentní, že Google patří mezi nejvýznamnější hráče na světě.

Názor USA a EU na regulaci umělé inteligence se zásadně liší

V současné době se zdá, že představa USA a EU na regulaci umělé inteligence se zásadně liší. Zatímco Bílý dům je zastáncem spíše drobných korekcí, čím chce podpořit další inovace, EU zvažuje mnohem přísnější zásahy. Stejně jako u předpisů o ochraně osobních údajů budou jakékoli rozdíly mezi USA a EU znamenat další náklady a technické výzvy pro všechny firmy působící na mezinárodním trhu.

Pichai ve svém textu také prozradil, jak vypadá interní přístup Googlu k regulacím kolem umělé inteligence. Vnitropodnikové zásady například zakazují použití těchto technologií na podporu hromadného sledování či porušování lidských práv. Zároveň Google nenabízí žádnou část svého řešení pro rozpoznávání obličejů ostatním firmám. To samé se ovšem nedá říct o konkurenci, jako je Amazon a mnoho dalších.

Slova ředitele Googlu zní možná hezky, ovšem je otázkou, zda mají sílu něco změnit. Na světě fungují stovky samostatných týmů, které vyvíjí vlastní technologie umělé inteligence. Řada z nich se přitom soustředí na implementaci, která je často v přímém rozporu s běžně přijímanou etikou.

Zdroj
theverge
Štítky

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, elektronická hudba, příroda a moderní vědy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Close
Close