MacNovinkyPoradnaTipy a triky

Jak na Macbooku zjistit počet nabíjecích cyklů a předpokládanou životnost akumulátoru

Macbooky od Applu jsou mezi uživateli proslulé kvalitními akumulátory, které jim propůjčují skvělou výdrž na jedno nabití. Přesto však vlivem času dochází k degradaci Li-Ion článků a postupnému snižování celkové kapacity. Pokud tedy začnete mít pocit, že váš počítač už nevydrží tak dlouho bez připojené nabíječky jako dřív, doporučujeme zkontrolovat celkový počet cyklů a stav integrovaného akumulátoru.

Jak zkontrolovat počet nabíjecích cyklů

1.) Stiskněte klávesu Option (⌥) a klikněte na logo Apple () v levém horním rohu.

2.) Klikněte na tlačítko Informace o systému.

3.) V nabídce Hardware vyberte položku Napájení.

4.) Celkový počet nabíjecích cyklů a stav akumulátoru naleznete v části s názvem Informace o stavu.

Snímek obrazovky 2016-05-15 v 20.41.56

Apple v podpůrném dokumentu na svých webových stránkách uvádí, kolik má každý model vydržet nabíjecích cyklů, než dojde k razantnímu rozdílu se závažným dopadem na pohodlné používání. V případě posledních Macbooků jde o 1000 cyklů, což v praxi znamená několik let běžné zátěži.

AuATb6xpvA3rN6vH

Přičtení nabíjecího cyklu do paměti proběhne až po nabití z 0 do 100 procent. Je tedy běžné, že celý proces může trvat i několik dní. Pokud například Macbook připojíte k nabíječce s poloviny vybitým akumulátorem a nabijete jej do plné kapacity, bavíme se o polovině nabíjecího cyklu.

Co se týče péče o baterii, existuje celá řada odlišných názorů. Nejlepší strategií je zařízení používat tak, jak zrovna potřebujete. Jediným obecně platným doporučením je nevybíjet Macbook do jeho samovolného vypnutí. Ačkoli jsou akumulátory v Macboocích vybaveny chytrou elektronikou chránící podvybití, je dobré stav hlídat a počítač připojit k nabíječce o chvíli dříve, než se objeví varovná hláška o kritickém stavu nabití.

A jak jste na tom se zkušenostmi s akumulátorem v Macboocích vy?

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

6 Komentáře

 1. Mám MacBook pro Retina 15″ mid 2012 – použití z 90% v kanceláři na nabíječce. Stav po 3 letech – cyklů 672 a hláška “předejte baterii do opravy” tzn. 1000 cyklů dle Applu se nekoná 🙁

  1. Dobrý den,
   může jít o výrobní vadu akumulátoru a proto doporučuji navštívit servis, případně baterii vyměnit svépomocí (není to nic těžkého).

   1. No tak to bych Vás skoro rád viděl, jak budete měnit akumulátor v retině, je vlepen v upper case a drží tam opravdu fest. Rozhodně bych se o to svépomocí nepokoušel, aby si Marek L nenadělal víc škody než užitku.

 2. Mám Macbook Air (2013) a nabíjím podle potřeby. Řídím se stejnou radou jako v článku a nikdy nevybíjím do 0 %. Výdrž je sice nižší než na začátku ale pořád dám 5 hodin

 3. Já mám mid 2014 (MacBook Pro Retina 15″) a po roce používání 120 cyklů a baterie drží, tak snad se bude dít i nadále 🙂

  1. Doufejme, mám ten samý notebook… Problém nastane, až bude baterka opravdu potřeba vyměnit, uživatelsky je to nerealizovatelné, je vlepena v upper case. Možná to dokážou servisy, ale je možné, že bude nutné vyměnit celý upper case. Je smutné, že Pro řada notebooků už je zkonstruována pomalu jak iPad.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button