Tipy a triky

Jak zabránit tomu, aby Mac po restartu změnil tapetu

Po delší době jste si našli nádhernou tapetu, kterou jste si nastavili na plochu, ovšem po restartování Macu se vám objeví výchozí tapeta z macOS. Pokud patříte mezi uživatele, kteří se s tímto problémem už setkali, mám pro vás pár tipů, jak jej vyřešit. Návod platí pro téměř všechny verze operačního systému macOS včetně Big Sur a Monterey.

Když si stáhnete nově objevenou tapetu, s nejvyšší pravděpodobností se uloží do složky Stahování. Většina uživatelů pak klikne pravým tlačítkem myši na soubor a vybere položku pro nastavení tapety. Pokud však časem obrázek přesunete do jiné složky na disku, případně jej smažete, po restartování Macu může dojít k nahrazení tapety za některou z výchozích. Pokud tomu chcete předejít, je dobré si stažený obrázek přesunout do jiné složky, kde budete mít například uložené další tapety.

Operační systém macOS disponuje nativní funkcí pro automatickou změnu tapet. Podívejte se tedy do nastavení, zda máte tuto funkci vypnutou, popřípadě ji ručně deaktivujte. Když už budete v Předvolbách systému, je dobré zakázat také dynamické tapety.

Pokud vám nic z výše uvedeného nepomohlo, můžete ještě zkusit smazat databázový soubor s obrázky na ploše. Abyste se k němu dostali, otevřete Finder, v horním menu zvolte položku “Otevřít“ a klikněte na “Otevřít složku“. Do vyhledávacího pole pak zadejte tuto cestu: ~/Library/Application Support/Dock a smažte zobrazený soubor. Následně je nutné ještě Mac restartovat, aby systém znovu vytvořil potřebnou databázi.

Stejně jako v případě řešení všech problémů, také zde je dobré se vždy přesvědčit, že máte nejnovější verzi operačního systému. Přestože macOS patří mezi stabilní platformy, v každé verzi se přeci jen objeví řada chyb, které mohou vyvolávat nejrůznější konflikty včetně nekorektního zobrazování tapety.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button