MacNovinkyPoradnaTipy a triky

Návod: Jak vyměnit paměť RAM v MacBook Pro

MacBooky jsou pověstné svým dlouhým životním cyklem, který výrazně překračuje standardy ve světě strojů s Windows. Dokonalé souznění hardwaru a softwaru dělá z těchto počítačů úžasné stroje, které svému majiteli dokážou věrně sloužit po dlouhá léta. Pokud zabrousíte do internetových diskuzí, narazíte na spousty uživatelů s osm a více let starými MacBooky, které bez větších obtíží zvládají aktuální požadavky na běžnou kancelářskou práci.

MACBOOKPRO

Do roku 2012 Apple vyráběl MacBook Pro, jehož konstrukce dovoluje relativně snadno vyměnit pevný disk a operační paměť. Jeden takový již třetím rokem slouží v naší redakci, kde na připojeném monitoru supluje desktop. Jde o základní model s procesorem Intel Core i5, 4GB operační pamětí a 500GB HDD. Abychom byli upřímní, pevný disk se pod hliníkovým víkem příliš dlouho neohřál. Krátce po pořízení ho vystřídalo SSD úložiště. Jako mávnutím kouzelného proutku se z MacBooku stal výkonný stroj, který hravě zvládá střih videa či modelování 3D objektů v 123D Desing. Rychlé SSD je doslova živou vodou pro každý počítač a pokud tedy uvažujete nad vylepšením svého MacBooku, do nového disku investujte jako první.

_MG_9352Jako náhradu za originální RAM jsme zvolili Kingston HyperX SO-DIMM DDR3L s frekvencí 1600 MHz a časováním CL9

Jako další přijde logicky na řadu operační paměť. Prvně doporučujeme navštívit oficiální stránky Applu. Zde naleznete potřebné informace, které vám pomohou při výběru nových modulů pro váš konkrétní počítač. Vždy je dobré pořídit paměti s maximální podporovanou frekvencí a kapacitou. Samotná výměna není nikterak složitá a při troše trpělivosti ji zvládnete během několika minut.

Poznámka: Při výběru nové operační paměti dbejte na podporu pro Apple produkty. Před pořízením také doporučujeme navštívit web výrobce a zkontrolovat seznam kompatibilních zařízení.

Postup výměny

  • Jako první krok vypněte MacBook, odpojte od všech periferií a napájecího konektoru MagSafe.
  • Otočte MacBook spodním krytem nahoru a odšroubujte všech 8 šroubků (15” MacBooky mají šroubků 10).

_MG_9351

  • Po sejmutí hliníkového krytu se vám otevře pohled na odhalené vnitřnosti počítače. Před jakýmkoli dalším postupem doporučujeme sáhnout například na radiátor či jiný kovový předmět, který je spojen se zemí. Předejdete tak riziku poškození citlivé elektroniky statickou elektřinou.

FullSizeRenderMísto pevného disku se do útrob Macbooku Pro (Mid 2012) nastěhovalo rychlé SSD úložiště Samsung 850 EVO

  • Paměťové moduly jsou umístěny nad sebou. Jako první tedy vyjměte horní modul. Toho docílíte rozevřením plastových zarážek směrem ven. Paměť sama vyskočí ze slotu a vy ji můžete pohodlně vyjmout. To samé platí pro druhý modul.

_MG_9356

Důležité: Jednotlivé moduly uchopte za rohy a zbytečně se nedotýkejte naletovaných součástek a pozlacených konektorů.

  •  Nové paměťové moduly vkládejte pod stejným úhlem, jako jste prováděli u demontáže. První přijde na řadu spodní slot.

_MG_9358

Poznámka: Dbejte, aby konektory přesně zapadly do jednotlivých slotů. Nepoužívejte zbytečně velkou sílu při vkládání jednotlivých modulů.

  •  Vraťte zpět spodní kryt a přišroubujte všechny šroubky.

A to je vše. Nyní stačí MacBook zapnout a ujistit se, zda systém paměti správně detekoval ( -> O tomto Macu -> Paměť). Pokud se MacBook odmítne zapnout a vydává přerušovaný tón, opět odmontujte spodní kryt a zkontrolujte, zda jsou paměťové moduly na svých místech a konektory přesně sedí v jednotlivých slotech.

Pokud patříte mezi majitele posledního MacBooku Pro bez Retina displeje, před jeho prodejem dobře zvažte výměnu pevného disku za SSD a operační paměti s větší kapacitou. Vzhledem k cenám jednotlivých komponent půjde o zanedbatelnou investici. MacBook Pro (Mid 2012) disponuje v základní konfiguraci procesorem Intel Core i5 s architekturou Ivy Bridge. Při porovnání výkonu s novějšími modely zjistíte, že rozdíly ve výkonu nejsou nikterak závratné a jedinou nevýhodou je vyšší energetická náročnost. Jestliže tedy nepožadujete lepší mobilitu a výdrž, výměnou RAM a SSD získáte spolehlivý počítač, který vám bude perfektně sloužit několik dalších let. Tuto tezi ostatně potvrzuje fakt, že Apple stále nabízí tento model ve své nabídce.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button