Tipy a triky

Jak v macOS zobrazit využití grafické karty a procesoru prostřednictvím aplikace Monitor aktivity

Součástí operačního systému macOS je celá řada užitečných utilit a aplikací. Jednou z nich Monitor Aktivity, který bude většina z vás jistě znát. Tento šikovný nástroj umožňuje především rychle nahlédnout na běžící procesy. To se hodí například v momentě, kdy některá z aplikací odmítne korektně pracovat a vy ji potřebujete definitivně „odstřelit“. Základní rozhraní je rozděleno do několika přehledných sekcí (CPU, Pamět, Energie, Disk, Síť), kde můžete detailněji sledovat vytěžování systémových prostředků, spotřebu energie a datovou výměnu.

Monitor aktivity však ukrývá ještě jednu zajímavou funkci v podobě zobrazení historie využití grafické karty a procesoru. Pokud například vlastníte MacBook Pro s dedikovanou grafikou, je často užitečné vědět, která z nich v daném okamžiku pracuje. Pro Mac sice existuje celá řada specializovaných aplikací poskytující tyto informace, ale pokud potřebujete znát pouze základní údaje, jde o skvělou pomůcku.

Jak v macOS zobrazit využití grafické karty a procesoru

Prvním krokem je spuštění aplikace Monitor Aktivity vyhledáním přes Spotlight (Command + mezerník) či spuštěním z adresáře Aplikace -> Utility -> Monitor Aktivity. Po spuštění aplikace vyberte v horním menu položku Okno. V nabídce pak už stačí postupně vybrat nabídky Využití CPU, Historie CPU a Historie GPU. V tomto okamžiku se otevřou tři nová okna zobrazující historii využití procesoru a grafické karty.

Možnost sledování práce GPU je užitečnou pomůckou při ujištění, že danou úlohu zpracovává správná grafická karta. Zároveň lze tuto funkci použít při řešení nejrůznějších problémů.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button