Tipy a triky

Jak nainstalovat jakoukoliv iOS a iPadOS aplikaci na Mac s čipsetem Apple M1

Po boku představení čipsetu Apple M1 přišla i další zajímavá funkce, kterou tento čipset disponuje. Jde o možnost si spustit jakoukoli iOS a iPadOS aplikace přímo na vašem Macu. Existují dvě cesty, na které se v dnešním návodu podíváme.

Stažení aplikace z App Store

Oficiální cestou je stažení dané aplikace z obchodu App Store. Problémem je, že vývojář aplikace toto stažení musí povolit. Tím se bohužel dostáváme k mnohem menšímu počtu dostupný aplikací. Na druhou stranu si můžeme být jisti, že aplikace bude alespoň z nějaké části podporovaná. Nyní se už podíváme na postup, jak si iOS nebo iPadOS aplikaci z App Store na vašem Macu stáhnout. 

 1. Jako první, musíme samozřejmě otevřít aplikaci App Store. Po otevření aplikace, klikneme na naše jméno v levém dolním rohu.
 2. Nyní se nám zobrazí stránka s našimi nedávnými nákupy, které byly uskutečněny na našem Macu.
 3. Pro zobrazení nedávno stažených nebo zakoupených iOS/iPadOS aplikací, musíme kliknout na položku „Aplikace pro iPhone a iPad“.
 4. Teď už můžeme vidět všechny aplikace, které jsou momentálně pro čipset M1 k dispozici.

Pokud chcete prozkoumat další aplikace, které si na váš M1 Mac můžete stáhnout, stačí vyhledat její název, a pod textem „Výsledky pro“ kliknout na položku „Aplikace pro iPhone a iPad“.

Po stažení stačí aplikaci tradiční cestou otevřít a můžete ji naplno využívat jako na vašem iPhonu či iPadu. Rád bych z osobní zkušenosti upozornil, že aplikace někdy nemusí být nejvychytanější a někdy na nich jde zkrátka poznat, že jsou původně dělány pro ovládání prstem. 

Stažení nepodporované aplikace

Pokud jste se těšili na nějakou aplikaci, ale po otevření App Storu jste zjistili, že není podporovaná, tak nezoufejte. Existuje ještě další cesta, jak stáhnout na váš M1 Mac zbytek iOS a iPadOS aplikací. Z posledních informací vyplývá, že M1 čipset dokáže spustit aplikaci s koncovkou .ipa, což je formát iOS a iPadOS aplikací. Existuje aplikace iMazing, která vám .ipa soubory dokáže z vašeho iPhonu či iPadu zkopírovat.

 1. Stáhněte a otevřete aplikaci iMazing
 2. Zapojte do vašeho Macu váš iPhone neb iPad 
 3. Vyberte své zařízení a klikněte na Manage Apps
 4. Vyberte library a zobrazí se vám seznam vámi zakoupených aplikací
 5. Klikněte pravým tlačítkem myši na vybranou aplikaci, a vyberte Download
 6. Znovu klikněte na stejnou aplikaci, a vyberte Export .ipa 
 7. Vyberte místo uložení, a po dvojím kliknutí na soubor, vámi staženou aplikací otevřete

A máte hotovo, teď už můžete otevřít opravdu jakoukoliv aplikaci na vašem M1 Macu. A co vy? Už máte nějaký nový Mac, nebo plánujete nějaký koupit? Dejte nám vědět v diskuzi.

Matyáš Himmer

Fanoušek Applu od roku 2011, rád fotím a programuji. Články píši ve svém volném čase, studuji informační technologie na SSPŠ.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button