Novinky

Jak si vedlo Apple Pay v prvních hodinách od spuštění a které banky jsou terčem kritiky?

Včera byl pro majitelé iPhonů a Apple Watch důležitý den. Po téměř 4 letech čekání jsme se dočkali a Apple spustil platební službu Apple Pay i u nás. Češi se na Apple Pay opravdu hodně těšili a to dokazují také čísla, které zveřejnily banky jen pár hodin po oficiálním spuštění. 

Od 6:00 do 12:00 si Apple Pay aktivovalo více než 15 000 klientů Air Bank, přičemž trošku hůře na tom byla Česká spořitelna, která hlásila za stejnou dobu 13 000 klientů. To může být teoreticky dáno také tím, že Air Bank má pravděpodobně mladší klientelu, která je více „protechnologická“ a ráda zkouší nové věci. 

Důležité je ale zmínit, že Česká spořitelna aktuálně akceptuje do Apple Pay pouze karty Visa. Podpora karty MasterCard bude následovat až v průběhu příštího měsíce. Bližší informace bohužel nevíme, takže si budeme muset počkat.

Skvělý začátek

Pokud se podíváme na počty nákupů, tak během prvních šesti hodin provedli klienti Air Bank více než 3 000 transakcí ve výši přesahující 550 000 Kč (jedna transakce v průměru za 185 Kč). Naopak klienti České spořitelny udělali přeš 3 100 transakci ve výši asi 640 000 Kč (jedna transakce v průměru za 200 Kč)

Tato data pocházejí z tiskových zpráv obou bankovních institucí. Pokud vás zajímá celé znění zprávy, tak si je můžete přečíst ZDE (Air Bank) a ZDE (Česká spořitelna).

Zajímavá jsou také čísla od nebankovní společnosti Twisto. Celkem 2050 zákazníků Twista si aktivovalo Apple Pay (to je asi 12 % všech klientů) a reálně placení iPhonem nebo hodinkami vyzkoušelo skoro 1 000 z nich. Jeden klient tak udělal v průměru 1,5 transakce s Apple Pay v hodnotě 360 Kč.

Další banky budou přibývat. Proč ale „opět“ čekat?

V České republice podporuje Apple Pay aktuálně 6 bankovních institucí a 2 nebankovní společnosti (celý seznam je k dispozici na českých stránkách Apple Pay v dolní části). Zájem o Apple Pay je v tuzemsku opravdu obrovský a předčil tak veškerá očekávání.

Jak do iPhonu přidat platební kartu a používat Apple Pay

Banky, které Apple Pay zatím nepodporují jsou terčem kritiky a mnoho uživatelů stávajících, nepodporovaných bank je opouští s tím, že jdou do těch, které Apple Pay už nyní podporují. Mluvím například o „bance inspirované klienty“, která ale v reálu moc inspirovaná klienty není. Raiffeisenbank si tak může podat ruku s ČSOB, nebo Fio bankou, které logicky Apple Pay také nepodporují. Dle mého názoru je velká ostuda, že jedny z největších bank v České republice platební službu od Applu zatím nepodporují.

Změnit banku je v dnešní době otázka 10 minut a to ani nemusíte vyjít z domu. Tak proč čekat.

Marek Smékal

Jsem dlouholetý jablíčkář, trochu geek a mám rád jablečný džus. Začínal jsem na původním iPadu a můj první iPhone byl 4S. Mám rád focení a zkouším různé fotografické aplikace, ve volném čase píšu články a bleskovky, nebo hraji videohry na Xboxu. Baví mě také sebevzdělávání a timemanagement. Apple produkty používám asi od roku 2009 a stále baví :) #ApplePower

Doporučené články

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button