Tipy a triky

Jak do iPhonu přidat platební kartu a používat Apple Pay

Počátkem včerejšího rána došlo na území České republiky ke spuštění služby Apple Pay, která umožňuje pohodlné placení z iPhonu, Apple Watch a počítačů Mac. Samotná aktivace Apple Pay i přidání karet do iPhonu vyžaduje vlastnit platební kartu banky podporující tuto platební metodu. Apple Pay v tuto chvílí podporuje 7 tuzemských bank a společnost Twisto.

V den spuštění (19. února), Apple Pay začaly podporovat karty České spořitelny, Moneta Money Bank, Air Bank, J&T Banky, Edenred, mBank, Komerční banky a finanční služby Twisto.

Jak přidat kartu do iPhonu a Apple Watch

První, co musíte udělat, je na svém iPhonu otevřít aplikaci Wallet a kliknout na symbol “+“ v pravém horním rohu. Následně budete vyzvání vyfotografování platební karty. Pokud číslo a další symboly nejsou dostatečně čitelné, lze tyto údaje doplnit ručně. Na další obrazovce už pouze vypíšete datum platnosti a CVV kód z vaší karty. Poslední krokem je potvrzení celé operace kliknutím na tlačítko v pravém rohu displeje. A tím máte v podstatě hotovo. Do aplikace Wallet můžete stejným způsobem přidat i své další karty, přičemž první zadaná je považována za výchozí.

K placení přes Apple Pay můžete využít také hodinky Apple Watch. Osobně tento způsob považuji za těžce návykovou záležitost, na kterou si velmi rychle zvyknete. Pro přidání karet do Apple Wath otevřete na iPhonu aplikaci Watch a vyberte položku Wallet a Apple Pay. Z nabídky už stačí kliknout na „přidat kartu“ a postupovat dle instrukcí.

Jdeme platit s Apple Pay

Když už máte v iPhonu nahranou platební kartu, je na čase vyrazit do obchodu a užívat si placení ve stylu 21. století. Postup platby je do jisté míry podobný tomu, na jaký jste zvyklí u bezkontaktních karet. Při placení stačí pouze dvakrát za sebou stisknout tlačítko na pravém boku (platí pro iPhone X a novější), případně podržet prst na čtečce otisků a přiložit iPhone k platebnímu terminálu.

Pokud vlastníte model iPhonu s Face ID, je nutné se nejprve podívat na displej, opačném případě by platba neprošla. V případě, že chcete platit jinou kartu, na obrazovce potáhněte aktivní kartu směrem dolů a vyberte jinou. U plateb nad 500 Kč můžete být vyzváni k zadání PINu, byť v mém případě se tak ani jednou nestalo. Na oficiálních stránkách Applu se však dočteme, že taková situace může nastat.

Abyste mohli Apple Pay používat na svých Apple Watch, je nutné mít nastavený bezpečností kód.

Když se rozhodnete zaplatit s Apple Watch, dvakrát stiskněte tlačítko pod digitální korunkou. Na displeji se vám zobrazí platební karta. Tažením prstu doleva či doprava lze vybrat jinou. Posledním krokem je přiložení Apple Watch k platebnímu terminálu pro uskutečnění platby.

Kartu si lze přidat také na Macu. Tuto možnost najdete v „Předvolby Systému“ a sekci „Wallet a Apple Pay.

Placení s Apple Pay je velmi užitečnou vychytávkou, kterou si rychle oblíbíte. Fakt, že při každém placení nemusíte vytahovat peněženku, vám usnadní řadu každodenních rutin. Zároveň tím odbouráte starost o další věc, kterou jste až doposud museli všude nosit s sebou.

Je Apple Pay bezpečné?

Naprosto! Každá platba přes Apple Pay má unikátní číslo spojené s vaším zařízením a specifický kód dané transakce. Strach nemusíte mít ani o vaši kartu. Její číslo se neposílá na žádné servery a nikde (krom iPhonu) se ani neukládá. Všechna citlivá data jsou bezpečně uložena a šifrována na vašem zařízení. Z toho důvodu je nutné přidat karty na všech zařízení zvlášť – iPhone, Apple Watch, Mac.

Kde mohu s Apple Pay platit?

V podstatě kdekoli, kde přijímají bezkontaktní karty. Apple Pay podporuje také řada aplikací, kterých neustále přibývá. Namátkou lze zmínit například oficiální aplikace Adidas, Booking, Flixbus, Ryanair či Vueling.

Štítky

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, elektronická hudba, příroda a moderní vědy.

Doporučené články

6 Komentáře

 1. Dobrý deň, zaujímalo by ma či sa nejako potvrdzuje zo strany banky pridanie kreditnej karty do Apple Pay? Bude si môcť niekto iný ako ja, resp. mnou overená osoba pridať moju kreditnú kartu do svojho iphonu bez môjho súhlasu? Napr. ak by som šiel niekde na oslavu a mne neznámi človek by si naskenoval moju kreditku, ktorú by som na chvílu ponechal na stole. V takom prípade nemám dôvod nahlasovať stratenú kreditnú kartu, ak nemám vedomosť o tomto čine.

  1. Dobrý den,
   po přidání karty do Apple Pay mi od banky přišla SMS o aktivaci Apple Pay na novém zařízení. Pokud by si někdo vaší kartu na chvilku „vypůjčil“ a nahrál do svého iPhonu, měl byste to snadno odhalit.

   1. Ďakujem za odpoveď. Bolo by podľa mňa vhodnejšie, ak by to bolo ošetrené pred pridaním karty do Apple Pay a nie potom alebo ak by to bolo podmiené nejakou dvojitou autentifikáciou.

 2. To je do jisté míry vyřešeno. Při přidávání jedné z karet jsem byl vyzván k zadání kódu, který mi dorazil v SMS.

  1. Dobrý den,
   ano, půjde. Jen při procesu přidávání karty je nutné, aby iPhone byl připojený alespoň k WiFi. Při placení už SIM ani připojení k internetu není nutné.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close