Články

Jak funguje aplikace eRouška a 5 důvodů, proč by neměla chybět ve vašem smartphonu

Každé stažení se počítá

Technologie nám může v životě pomoct v několika ohledech, jak už třeba ovládání domácnosti, řízení aut, tak i třeba v péči o naše zdraví. Roušku už u sebe nosí skoro každý, ale máte také eRoušku? Pokud ne, ihned byste si tuto aplikaci měli do vašeho mobilního zařízení nainstalovat. Pokud si nejste jisti, zda tuto aplikaci ve svém zařízení chcete mít, pokusíme se vás v následujících pěti bodech přesvědčit. 

Nejste v tom sami, aplikaci si už stáhlo přes 400 tisíc lidí

V pondělí 21.9, což činí čtyři dny po vydání druhé verze aplikace eRouška, si ji stáhlo 375 tisíc lidí. Z toho 35 % je platforma iOS a zbylých 65 % tvoří operační systém Android. Takže pokud si říkáte, že vaše stažení stejně ničemu nepomůže, tak vás můžu ujistit, že každé stažení pomáhá. 

Co vlastně eRouška je?

Aplikace eRouška si zapamatuje se kterými mobilními zařízeními jste se v posledních čtrnácti dnech alespoň na patnáct minut setkali. Pokud se u osoby, se kterou jste se v posledních čtrnácti dnech setkali, potvrdí koronavirus, aplikace upozorní všechny zařízení, se kterými se nakažená osoba setkala. 

Zdroj: eRouška

Jak eRouška vlastně funguje?

Vždy je dobré si zjistit, jak aplikace nakládá s vašim soukromím, ale jelikož na této technologii pracoval Apple i Google, tady se bát nemusíte. Všechny telefony zaregistrované v systému si mezi sebou vyměňují unikátní kódy, které se nikam neposílají a nikdo je nezná. Kódy se mezi zařízeními vymění v případě, že tyto dva telefony u sebe byly po dobu delší než 10 minut. 

Jak aplikace pozná, že někdo má koronavirus?

Pokud osoba nakažená hygienikům nahlásí, že aplikaci eRouška používá, hygiena mu vystaví kód, který výsledek potvrzuje. Pozitivně testovaný majitel telefonu tuto informaci pomocí klíče předá do aplikace, která vybere a upozorní rizikové kontakty. 

Anonymita je zaručená

Při registraci po vás aplikace nechce žádné osobní údaje, aplikace ani nepoužívá GPS, takže vaše poloha se nikam neposílá. Ministerstvo zdravotnictví ani hygienická stanice nedostává vaše jméno a telefonní číslo, takže vás kontaktovat bude pouze aplikace. 

Jak na instalaci?

Pokud jsme vás přesvědčili a eRoušku si chcete stáhnout, stačí přejít buď do App Storu nebo Google Play a nainstalovat si ji. Po instalaci aplikace vám vše bude vysvětleno přehledně podaným návodem, který se zobrazí po prvním spuštění.

Matyáš Himmer

Fanoušek Applu od roku 2011, rád fotím a programuji. Články píši ve svém volném čase, studuji informační technologie na SSPŠ.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button