Novinky

Jak funguje Always-On displej na nových iPhone 14 Pro?

Funkci Always-On už pravděpodobně většina z vás moc dobře zná z chytrých hodinek Apple Watch, které jí disponují už od své páté generace. Poprvé v historii se však její podpora rozšířila i na iPhone, a to konkrétně na modely 14 Pro a 14 Pro Max. Je ale samozřejmě jasné, že Always-On bude v rámci iPhone fungovat trochu jinak než v případě Apple Watch, a tím pádem okolo tohoto tématu vznikla spousta nejrůznějších otázek, které si v tomto článku zodpovíme.

Jak to vlastně funguje?

Základním požadavkem pro tuto funkci je displej typu OLED s adaptivní obnovovací frekvencí, kvůli snížení náročnosti na baterii. Již minulá generace iPhone tímto displejem disponovala, avšak rozsah byl pouze od 10 do 120 Hz, což je pro potřeby této funkce stále málo. Letošní verze iPhone 14 Pro však tuto specifikaci výrazně zlepšila a posunula rozsah na 1-120 Hz. Na statické zobrazování obsahu u Always-On je tedy frekvence 1 Hz naprosto ideální, jelikož informace jako je čas či notifikace se nepotřebují překreslovat plynule, ale stačí jim pouze rychle „přebliknout.“

Jak Always-On vypadá?

Always-On do jisté míry kopíruje styl vaší zamykací obrazovky. Jakmile tento režim zapnete, tak iOS inteligentně ztmaví tapetu a začne zobrazovat pouze čas, notifikace a vybrané widgety. Všechny ostatní prvky zamykací obrazovky, včetně informací ve stavovém řádku, zkratek fotoaparátu a svítilny se přestanou zobrazovat. Tímto krokem se tedy výrazně šetří baterie, jelikož OLED displej funguje tak, že všechny pixely zobrazující černou barvu jsou ve skutečnosti vypnuté a nespotřebovávají žádnou energii, takže čím méně informací na displeji bude, tím méně energie zařízení spotřebuje.

foto: Macrumors

Dostanou tuto funkci i starší modely?

Bohužel ne. Jak už jsem jednou zmínil, tak pro správný chod této funkce je potřeba OLED displej s adaptivní obnovovací frekvencí. Předchozí generace iPhone tedy nemají potřebné komponenty na to, aby Always-On fungoval efektivně. Majitelé starších modelů se tedy mohou těšit pouze z nové přepracované zamykací obrazovky, která bude podporována od iPhonu 8 výše.

foto: Macrumors

Bude mít Always-On vliv na výdrž baterie?

Dle slov Applu jsou displeje i procesory u těchto modelů velice úsporné. I tak bude ale potřeba počítat s větší spotřebou, jelikož neustále zapnutý displej bude logicky spotřebovávat více energie než ve vypnutém stavu. Oproti jiným výrobcům mobilních telefonů se však dá předpokládat, že Apple díky své výborné optimalizaci bude touto funkcí baterii vybíjet výrazně méně.

Tomáš Kočí

Student elektrotechnické školy, který doslova propadl technologiím všeho druhu. Jeho největší vášní jsou počítače, mobilní telefony a audio technika, a samozřejmě také vše, co souvisí se společností Apple. Volný čas tráví hraním na trubku a na bicí.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button