Novinky

Italové představili hybridního robota záchranáře. Bude pomáhat při živelných katastrofách

Má to šest končetin, čtyři kola, jednu hlavu a schopnosti jako vytrénovaný karatista. Co je to? Za poněkud zmateným popisem se ukrývá nový záchranný robot Centauro, kterého sestrojili výzkumníci z technologického institutu v Itálii.

Centauro je nejnovějším pokusem vědců na cestě k nalezení nejlépe přizpůsobivé a efektivní konstrukce pro roboty určené k pomoci při živelných katastrofách. Obvykle jsou tyto stroje postaveny po vzoru člověka s trupem, dvojicí rukou a nohou. Vědci ovšem čím dál častěji dochází k závěru, že hybridní konstrukce nabízí mnohem lepší flexibilitu. Centauro disponuje čtveřicí ramen s koly, díky čemuž je daleko stabilnější než humanoidní roboti. Dvě končetiny suplují lidské ruce a jsou uzpůsobeny pro manipulaci s předměty a připojitelným nářadím.

 

Robotický karatista

Jak uvádí IEEE Spectrum, Centauro vychází z designu Momaro, dalšího robota, kterého původně navrhli na univerzitě v Bonnu. Navazující verze Centauro je 150 centimetrů vysoká, váží 93 kilogramů a je vyrobena z různých slitin kovů potažených umělou pokožkou. O přísun energie se stará integrovaný akumulátor, který vystačí na 2,5 hodiny provozu. Ovládání probíhá na dálku prostřednictvím speciálního ovladače.

The Centauro

The Centauro robot consists of a four-legged base and an anthropomorphic upper body. It is capable of performing robust locomotion and harsh interactions that may be necessary during disaster relief tasks. It is also able to break wood pieces.

Hlavní devizou robota je ovšem flexibilita. Každé z ramen disponuje šesti pohyblivými klouby, což umožňuje nebývalou volnost pohybu. Operátor tak má k dispozici celou řadu nejrůznějších režimů, díky nimž se Centauro zvládne proplést stísněnými prostory či zdolávat schody. O robustnosti konstrukce vypovídá přiložené video, v němž Centauro zvládá manipulovat s předměty. Vtipně pak působí pasáž, v níž robot přesekne dřevěné prkno ve stylu Karate Kid.

 

V další fázi vývoje se inženýři zaměří na ovládání a schopnosti stroje řešit složitější situace. Cílem jejich práce je sestrojit robota, který poslouží jako nástroj při záchranných pracích po živelných katastrofách.

Štítky

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, elektronická hudba, příroda a moderní vědy.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close