Novinky

Italové představili hybridního robota záchranáře. Bude pomáhat při živelných katastrofách

Má to šest končetin, čtyři kola, jednu hlavu a schopnosti jako vytrénovaný karatista. Co je to? Za poněkud zmateným popisem se ukrývá nový záchranný robot Centauro, kterého sestrojili výzkumníci z technologického institutu v Itálii.

Centauro je nejnovějším pokusem vědců na cestě k nalezení nejlépe přizpůsobivé a efektivní konstrukce pro roboty určené k pomoci při živelných katastrofách. Obvykle jsou tyto stroje postaveny po vzoru člověka s trupem, dvojicí rukou a nohou. Vědci ovšem čím dál častěji dochází k závěru, že hybridní konstrukce nabízí mnohem lepší flexibilitu. Centauro disponuje čtveřicí ramen s koly, díky čemuž je daleko stabilnější než humanoidní roboti. Dvě končetiny suplují lidské ruce a jsou uzpůsobeny pro manipulaci s předměty a připojitelným nářadím.

 

Robotický karatista

Jak uvádí IEEE Spectrum, Centauro vychází z designu Momaro, dalšího robota, kterého původně navrhli na univerzitě v Bonnu. Navazující verze Centauro je 150 centimetrů vysoká, váží 93 kilogramů a je vyrobena z různých slitin kovů potažených umělou pokožkou. O přísun energie se stará integrovaný akumulátor, který vystačí na 2,5 hodiny provozu. Ovládání probíhá na dálku prostřednictvím speciálního ovladače.

Hlavní devizou robota je ovšem flexibilita. Každé z ramen disponuje šesti pohyblivými klouby, což umožňuje nebývalou volnost pohybu. Operátor tak má k dispozici celou řadu nejrůznějších režimů, díky nimž se Centauro zvládne proplést stísněnými prostory či zdolávat schody. O robustnosti konstrukce vypovídá přiložené video, v němž Centauro zvládá manipulovat s předměty. Vtipně pak působí pasáž, v níž robot přesekne dřevěné prkno ve stylu Karate Kid.

 

V další fázi vývoje se inženýři zaměří na ovládání a schopnosti stroje řešit složitější situace. Cílem jejich práce je sestrojit robota, který poslouží jako nástroj při záchranných pracích po živelných katastrofách.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button