Recenze

iPod Touch 5. generace – recenze

Od našeho partnerského eshopu LIVEMEC.CZ jsme opět díky vynikající a rychlé spolupráci získali k zapůjčení zcela nové generace modelů iPod Touch a iPod nano. Oba modely jsou vyvedeny v červenobílém provedení tzv. (PRODUCT) RED, kdy Apple věnuje část z jejich nákupní ceny Globálnímu fondu pro boj s AIDS v Africe. Apple…palec nahoru. Více naleznete zde. Oba modely jsou na zadní části opatřeny gravírováním – nápisem Livemec.cz a Ceskymac.cz. Tentokrát palec nahoru pro Vás….do Livemecu. Pojďme na věc…

Vzhledem k tomu, že výsledná recenze čítá celkem 2200 slov rozdělili jsme ji na dva samostatné příspěvky. Dnes se tedy dočkáte recenze iPod Touch a zítra, tedy v pondělí 22.10.2012 recenze iPod nano.

Apple iPod touch 5. generace 32GB lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

iPod Touch, 32GB

Nový iPod Touch vychází konstrukčně, stejně jako jeho předchůdci, z generace iPhonu, který je v době uvedení na trh k mání. Je tedy jasné, že nynější Touch nalezl vzor v modelu iPhone 5. Vybaluji iPod z minimalistické krabičky z čirého plastu. Toto Apple prostě umí. Umí svůj produkt zabalit tak, aby vypadal jako vyjímečný klenot. Zatím se mu to vždy podařilo, alespoň takový pocit ve mně vždy vyvolal. iPod je uložen v krabičce skutečně velmi elegantně, viz. přiložený obrázek. Ve spodní části balení se nachází tištěná dokumentace, prohlášení o shodě, klasické samolepky nakousnutého jablka, nová sluchátka EarPods, Lightning kabel a červený kožený řemínek.

Netrpělivě stahávám z displeje ochranou folii a snažím se pojmenovat první subjektivní dojmy. Na omak velmi příjemný, lehoučký – nikdy jsem netušil, že je možné držet v ruce 88g s pocitem masivního, kvalitně zpracovaného produktu. Je jasné, že tato věc nebude z plastu a nebude rozhodně vrzat. Ostatně nemá co vrzat. Oproti předchozí 4. generaci iPodu Touch nový model shodil 13 g, za to narostl do výšky o 12,4 mm (z původních 111 mm na 123,4 mm), zúžil se v bocích o 0,3 mm (z původních 58,9 mm na 58,6 mm) a nakonec zeštíhlel o 1,1  mm (z původních 7,2 mm na 6,1 mm). Zpředu je přístroj pokryt skleněnou vrstvou, kterou doplňuje hliníkové tělo, iPod tak znovu působí velmi luxusním dojmem. Čelní stěna je prakticky totožná s iPhone 5, ovšem samozřejmě marně byste hledali sluchátko. Po levé straně nalezneme dvojici tlačítek pro ovládání hlasitosti, shora se nachází vypínací tlačíko, zespodu nalezneme zleva doprava: konektor pro sluchátka (3,5 mm jack), dock konektor Lightning a reproduktor. Na zadní stěně přístroje je v levém horním rohu umístěna 5Mpx čočka fotoaparátu iSight, LED pro přisvícení a maličký odposlechový mikrofon. Technické parametry fotoaparátu nalezneme ve shrnutí níže, musím říci, že však fotí brilantně (s přihlédnutím, že fotím s multimediálním přehrávačem). Funkce Panorama je prostě skvělá a už jsme ji popisovali u recenze telefonu iPhone 5. Co se mi, ale moc nezdá a nelíbí je to, že čočka fotoaparátu je z těla přístroje vystouplá cca o 1 mm. Říkáte si, že přeháním, ale pokud iPod položím na záda na desku stolu, prostě a jednodušše dře.. Bude to zřejmě daň na slabší tělo oproti iPhonu 5. Pokud přemýšlíte o tom, že co je to ta černá oválná skvrna v pravém horním rohu, vězte, že se jedná o anténu. Pravda, ani mě se to nelíbí, dle mého názoru prostě kazí dojem celistvosti, ale je to účelné. Anténa je takto nestíněna. No a na konec v levém dolním rohu nalezneme tlačítko LOOP, o kterém se velmi spekulovalo před představením iPhone 5 a nových iPodu na nedávné konferenci. Co myslíte, na co je? Po jeho stisku se tlačítko povysune a slouží jako zachytný bod pro kožený řemínek. Skvělá věc a elegantně vyřešená, ale mám prostě pocit, že nemohu iPod jen tak nechat plandat na řemínku. Nemám v takové uchycení důvěru, ale jedná se pouze o subjektivní pocit. Nestalo se mi, že by se iPod z řemínku vysmekl, ale také jsem na něj byl náležitě opatrný. Uprostřed zadní části se nachází logo nakousnutého jablka s nápisem iPod, dole poté pár nápisů, aby jsme věděli jaké má přístor označení, a že byl jako ostatní Apple zařízení navrhnut v Kalifornii a posléze vyroben v Číně. U zapůjčeného modelu jsou v horní části vygravírované již zmíněné nápisy (Livemec.cz a Ceskymac.cz). Pokud o gravírování přemýšlíte (dostupné pouze na Apple.cz) vězte, že je s velmi jemnou na dotek neznatelnou strukturou. Nevypadá však vůbec zle, naopak.

Představili jsme si přístroj zvenčí a logicky by jsme se měli následně zaobírat operačním systémem. Zcela upřímně, nebudeme to moc pitvat. Přístroj je vybaven operačním systémem iOS 6, který máte jistě všichni již nainstalovaný na vašich iOS zařízeních, takže by to bylo nošení dříví do lesa. Podíváme se pouze na funkce typické pro iPod. Displej je stejný jako v případě iPhone 5, tedy 4″ Retina s rozlišením 1136 x 640 px  při 326 ppi. Musím říci, že vypadá opravdu skvěle, barvy jsou jasně čitelné a ten skvělý kontrast. Tento pocit se mne zmocnil když jsem si oba iPody položil vedle sebe. Displej modelu nano je velmi pozadu. Nemusíte být odborník, aby jste to poznali. O nanu však zítra.
Graf ceny produktu Apple iPod touch 5. generace 32GB poskytuje server Heureka.cz
Kdo si koupí Touch? Co od něj očekává? Proč si ho koupí? To jsou otázky, které jsem si položil, abych Touch zařadil do příslušné škatulky. Není to jen hudební přehrávač. Je to multimediální centrum do vaší kapsy či dlaně. Poslouchejte na něm hudbu, sledujte videa, web, posílejte maily, volejte přes FaceTime, foťte, natáčejte video, hrajte hry, využívejte statisíce aplikací v App Store, čtěte knihy, navigujte, nechte se jím budit, piště si poznámky a mnoho dalších věcí. To je to co nikdo jiný ještě nedokázal. Apple vzal všechny tyto činnosti, naservíroval je do slušivého elegantního kabátku a přidal funkční a profesonální služby. To je to know-how! To je to, proč je Apple a jeho produkty v kurzu.

Ať je hudba tvůj lék…to nám kdysi zpívala z televize a rádií jedna hodně nadějná chlapecká čtveřice. No, kdo ví o kom mluvím? Ne, teď vážně. Hudba a iPod k sobě nesmazatelně patří. U Touche tomu není jinak. Nebudeme se zabývat softwarovým přehrávačem znáte ho všichni ze svých iOS zařízení. Interní reproduktor, kterým je přístroj vybaven nehraje na své možnosti vůbec špatně. Opakuji s ohledem na jeho možnosti, respektive rozměry. Není to žádné chrastítko, ale jen co jsem připojil EarPods…to byla jiná káva. Tyto sluchátka mají svoje zastánce i odpůrce. Já se otevřeně hlásím k zastáncům. První sluchátka, která mě v uších prostě nedřou a neotravují. Zvuk podávaný sluchadly je opravdový, reprodukce není výrazně zkreslená. Jak spodní tak vysoké tóny jsou velmi dobře čitelné. Ale to už jsme říkali u recenze iPhone 5. Když už jsem byl u toho testování vyrazil jsem nový Touch provětrat do města. Zavěsil jsem ho na červený řemínek a pustil do kapsy. Pravda musel jsem vypadat lehce šíleně…červené boty, bunda a teď v kapse červený Touch a červený řemínek trčící z kapsy ven. Ale co, poslechl jsem si pár songů a připadal si trochu cool…

Video přehrávané na displeji nového Touche vypadá skvěle. Tedy alespoň v mém případě se plocha videa přizpůsobila rozměrům širokoúhlého displeje. Širokoúhlý displej – trefa do černého. Stejně tak báječně vykresluje displej fotografie a vůbec vše co na sobě zobrazí. Ostatní další funkce známe, nebudeme rozebírat, jak posílat maily, prohlížet web a pod. To není účelem dnešního příspěvku. Touch jsem však ještě podrobil testu v dvojici her – Max Payne a GTA III, které mimochodem běžely velmi plynule, ovšem zase nutno dodat, že to nejsou úplní drtiči výkonu. Výkon jsem tedy pojmenoval v aplikaci Gensystek Benchmark, výsledek můžete porovnat jak s iPhone 5, tak s iPhone 4S, se kterým je prakticky totožný. Měli by následovat technické parametry, ale uděláme to trochu jinak. Na následujícím odkazu naleznete srovnání všech modelů iPod Touch a na dalším potom technické parametry současné generace. A to co z obou odkazů nevyčtete, naleznete ve snímku z aplikace Gensystek Benchmark. Abych nezapoměl, na Apple Media Eventu se cosi hovořilo o velmi rychlém focení a natáčení. Pravda na mém iPhonu 4 to je opravdu záležitost na několik vteřin. A jak dopadl nový Touch? Během dvou vteřin máte snímek. Je to ono, to co bylo slibováno? Posuďte sami. Za mě ano…takto rychle se ani zrcadlovka nerozhoupe.

iPod Touch je dostupný v celkem pěti barevných provedení: námi testované červené, bílé, černé, modré a žluté. Mnoho lidí remcá, že to už není Apple co býval za Jobse a blá blá blá. Je třeba se na to podívat trochu z jiného neJobsovaného úhlu. Na koho je cílen iPod Touch a vezměme to rovnou i s iPodem nano, pro koho jsou? Jsou pro mladé, lidi středního věku a i dokonce vyššího věku. Jsou prostě pro všechny. A proč jsou barevné? Protože to je cool, je to sexy, je to moderní, je to mladé, je to tvůrčí a já nevím co ještě. Nelíbí se vám barevné, kupte si klasiku – černý nebo bílý. Vždyť na tom nic není a není důvod proč to řešit… Názory typu, že by toto Jobs nedovil a podobně jsou naprosto zcestné. Stačí vzpomenout na iMacy, které přišli na trh po Jobsově návratu do Apple na konci 90. let. Ty barvy – mandarinka, borůvka, grep, jahoda a pod… Kdo zná ví, kdo nezná…pozná v Okénku do minulosti.

iPod Touch zakoupíte u našeho partnerského eshopu LIVEMEC.CZ za cenu 8190,- (v případě 32GB varianty) či za 10.990,- (v případě 64GB varianty)

Ještě jednou děkujeme našemu partnerskému eshopu LIVEMEC.CZ za rychlou a vstřícnou spolupráci. Již teď se můžete těšit na zítřejší recenzi modelu iPod nano. Následuje několik dalších fotografií, včetně panoramatické a jedné zkušební pořízených iPodem Touch.

Marian Kadlec

grafik na volné noze, web designer - mariankadlec.cz, manžel, Martínkův tatínek, pošetilec posedlý minimalismem, pojitel bodů, skorobloger - blog.mariankadlec.cz, gastrosexuál, skorofrutarián, Apple user, think different

Doporučené články

Jeden komentář

  1. Pekna recenze, jen jsem se trosku pozastavil u toho odstavce, kde se vyjmenovavaji ty vyhody multimedialniho zarizeni email,web (ano ale ne vsedu = jen na wifi), navigace (ano ale jen mapy = nema to GPS).

Back to top button