Novinky

iPhone Xr porazil v testu výdrže veškerou konkurenci. Zároveň ukázal na jejich největší slabinu

Každý rok jsme svědky toho, jak výrobci u smartphonů navyšují výkon procesoru, přidávají specializované moduly a uvádí displeje s lepším rozlišením. Je tu ovšem jedna oblast, v níž lze pozorovat pouze minimální pokroky. Možná již tušíte, že máme na mysli výdrž. Na toto konto se vyjádřilo hned několik odborníků, kteří predikují, že nároky stále lepšího hardwaru zapříčiní stagnaci či pokles celkové výdrže u těch nejlépe vybavených modelů.

Tato prognóza dovedla redakci webu The Washinghton Post k tomu, aby provedla test výdrže u smartphonů uvedených v posledních dvou letech. Na samotném vrcholu žebříčku se umístil iPhone Xr, jehož akumulátor se odporoučel po dvanácti a půl hodinách. Druhou příčku s o 25 minut horším výsledkem obsadil phablet Samsung Galaxy Note 9. S odstupem téměř dvě hodiny skončil loňský iPhone 8 Plus, který v těsném závěsu následoval Pixel 3 XL a iPhone Xs Max.

Překvapení se dostavilo u letošního iPhonu Xs, který dopadl hůře než v loňském roce představený iPhone X (recenze). Nejhůře pak dopadl Samsung Galaxy S9, který se vypnul v čase 8 hodin a 17 minut.

iPhone Xr ukázal, že horší rozlišení může mít smysl

Všechny smartphony prošly typickým testem redakce, který zahrnoval poslech hudby, prohlížení webových stránek a videí při stejně nastaveném jasu displeje. Washington Post konzultoval výsledky dalšími technologickými weby, přičemž došli k závěru, že největší vliv na výdrž mají displeje s vysokým rozlišením a komunikační moduly.

Vývojáři přišli na způsob, jak odstranit největší nedostatek u iPhone Xr

Přestože řada uživatelů kritizuje nízké rozlišení displeje u iPhone Xr, je to právě tato část výbavy, díky níž se objede nejdéle ze všech smartphonů bez nutnosti nabíjení. Z testu mimo jiné vyplývá, že pokud výrobci nenaleznou adekvátní náhradu za Li-Ion akumulátory, dost možná se v budoucnu budeme muset s mířit s tím, že výdrž smartphonů budeme i nadále počítat (v tom lepším případě) pouze na desítky hodin.

Zdroj
TWP

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

9 Komentáře

 1. Veškerou konkurenci, jen se zapomněl na Huawei P20 Pro a Huawei Mate 20 Pro… vtipálci fakt 😀

 2. Ve všech srovnávacích videích na Youtube jsou jabka ve výdrži na posledních místech ale tady si jablečňáci budou pořád točit to svoje 😀

 3. Testováno bylo 13 telefonů pouze tří výrobců a z toho 6 iPhonů (úplně kompletní seznam Apple telefonů!)? Ať už by tenhle test dopadl jakkoliv, stejně nemá žádnou vypovídající hodnotu.

  1. Testování probíhalo v kolébce Applu, tedy v USA. Jak známo, Američané mají doporučeno nepoužívat čínská zařízení. Navíc, ne každý si libuje nad výrobkem, který pochází z fabriky řízené a dotovaní komunistickým režimem prodávaný za dumpingové ceny, který se orientuje na ukradené či okopírované technologie, navíc s možností špionážního odposlechu. Proto tam není např. Huawei/Honor který by mohl býti zdatným konkurentem. Čili jinými slovy, test mířil na tamní spotřebitelský trh. Na druhou stranu chápu, že zde existuje obliba čínského zboží a našinec nějakou morálku zkrátka neřeší.

 4. Pochybuju, že Washington Post by nějak nadržoval Applu. To že tam není Huawei Mate 20 Pro může být tím, že ho výrobce třeba neposkytl k testování nebo nedostupností modelu na americkém trhu. V USA totiž Huawei není tak rozlezlý jako u nás.

  1. Redakce WP sice podle této zprávy provedla jakýsi test, ale hodně špičkových telefonů v testu chybí. Mimochodem, ono záleží na metodice testu. Není dost dobře možný podrobit stejnýmu testu telefony z různou uhlopříčkou arůzným rozlišením, včetně různý hustoty ppi. Možná si pár lidiček z WP z nudy vzalo svý telefony a spustilo test. Vypovídací hodnota takovýho testu je jedna velká tlustá nula.

 5. Asi záleží na testu. Tady třeba výsledky z Tom’s guide (https://www.tomsguide.com/us/smartphones-best-battery-life,review-2857.html) a jak vidno, Iphone XR je najednou na děleném 12. místě se Samsung Note 9 a další Xka se do top20 ani nevešly…
  Cat S41: 15:19
  Moto E4 Plus: 14:48
  Huawei Mate 10 Pro: 14:39
  BlackBerry KeyOne: 12:47
  Sony Xperia XA2 Ultra: 12:46
  Google Pixel 2 XL: 12:09
  Moto G5S Plus: 11:50
  Sony Xperia XZ2: 11:47
  BlackBerry Motion 11:44
  Moto G5 Plus: 11:43
  Moto X4 Android One: 11:41
  iPhone XR (tie): 11:26
  Galaxy Note 9 (tie): 11:26
  Asus ZenFone Max Plus: 11:25
  iPhone 8 Plus: 11:16
  Honor View (tie): 11:12
  LG X Venture (tie): 11:12
  Galaxy Note 8: 11:11
  BlackBerry Key2: 11:09
  Google Pixel 2: 11:07

 6. Jenže za ty peníze si koupím normální telefony dva. Čili je potřeba výsledek dělit dvěma. 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button