iOSiPhoneNovinky

iPhone SE: Vše, co o něm potřebujete vědět

Reakce uživatelů na nově představený iPhone SE se nesou v pozitivním duchu, což opět dokazuje schopnost Applu odhadnout aktuální potřeby trhu. Současná nabídka dotykových placek s úhlopříčkami nebezpečně balancujícími mezi smartphony a tablety nevyhovuje každému. Hlad po výkonném zařízení s kompaktními rozměry stále neustal, čehož kaliforsnký výrobce chytře využil. Pokud tedy patříte mezi potenciální zájemce, jistě vám přijde vhod náš souhrnný článek, v němž se pokusíme odpovědět na nejčastější otázky.

iphonese1
Jak je to s dostupností v ČR?

Ačkoliv první vlna předprodeje startuje již 24. března, český zákazník se dočká až 29. března. První expedice proběhnou ve čtvrtek 31. března. Zde je ovšem vhodné dodat, že tento termín se bude s nejvyšší pravděpodobností vztahovat na primární trhy.

Kolik bude stát?

Pro zájemce je iPhone SE dostupný ve dvou variantách, které od sebe odlišuje pouze kapacita interního úložiště. Základ nabídky tvoří 16GB model s koncovou cenou 12 999 Kč. Pro náročnější uživatele je připraven model s kapacitou 64 GB a cenou 16 190 Kč. S ohledem na narůstající datovou náročnost doporučujeme sáhnout po 64GB variantě, vyhnete se tak budoucímu boji s nedostatkem paměti.

Snímek obrazovky 2016-03-22 v 22.45.21

Hlavní přednosti 4“ displeje?

Zobrazovací schopnosti dostal na starosti kvalitní IPS panel s rozlišením 640 x 1136 pixelů a hustou 326 ppi. Jde tedy o stejné parametry, jakými disponuje starší iPhone 5/s a iPhone 5c. Ačkoliv konkurence nabízí jemnější rozlišení, na čtyřpalcové úhlopříčce nemá lidské oko šanci rozeznat markantní rozdíl. Právě zmiňovaný 4“ displej se stane hlavním trumfem, který bude zákazníky lákat k pořízení. Na celém světě existuje několik desítek milionů uživatelů, kteří tento rozměr považují za optimální velikost.

Má iPhone SE 3D Touch?

Přestože ve výbavě nalezneme podporu pro pořizování Live Photos, technologie 3D Touch chybí. Osobně tuto skutečnost považuji za největší slabinu jinak povedeného celku. Kdo si jednou zvykne na rychlé zkratky a další funkce spojené s 3D Touch, jen s velkými obtížemi mu budete zdůvodňovat jeho absenci.

iphonese_2.mov.00_00_09_31.still001-100651593-large

Jak moc je podobný iPhonu 5s?

Velikost a ostatní fyzické proporce jsou totožné jako u dva roky starého iPhonu 5s. To zároveň znamená vzájemnou kompatibilitu s doplňkovým příslušenstvím v podobě krytů či dokovacích stanic. Drobný rozdíl lze pozorovat u odlišně zkosených hran a nových barevných variant. Mírné navýšení se týká pouze hmotnosti, která poskočila na stále přijatelných 113 gramů.

Můžeme počítat s kvalitním fotoaparátem?

Hlavní fotoaparát nabídne rozlišení 12 megapixelů a prakticky jde o totožný modul, kterým je osazen iPhone 6s a 6s Plus (recenze). Zařízení zvládá pořizovat 4K video (30 fps) a 63Mpx panoramatické snímky. Fotografická výbava dále zahrnuje Tru Tone přisvětlovací diodu, čelní 1,2Mpx kamerku a možnost záznamu slow-motion videí v 240fps (při 720p) a 120fps (při 1080p). Optická stabilizace chybí, tu Apple nabízí pouze u iPhonu 6s Plus.

Snímek obrazovky 2016-03-22 v 22.45.34

Co nalezneme pod kapotou?

V útrobách iPhonu SE tepe dvoujádrový procesor Apple A9 (64-bit), 2GB operační paměť a koprocesor M9. Obavy z nedostatku výkonu mít rozhodně nemusíte. Příjemným bonusem je přítomnost NFC čipu pro Apple Pay. V České republice nás to nemusí tolik zajímat, ovšem s přihlédnutím do budoucna jde o podstatnou informaci. Na reálné testy výdrže si budeme muset ještě chvíli počkat, ale pokud budeme věřit Applu, iPhone SE na tom nebude vůbec špatně.

Vestavěný akumulátor zvládne až 50 hodin přehrávání hudby, případně 13 hodin videa. Při surfování na WiFi bychom měli dosáhnout na 13 hodin, na LTE o hodinu méně. V případě hlasových hovorů máme počítat s 14 hodinami. Posledním důležitým prvkem je čtečka otisků Touch ID ukrytá v tlačítku pod displejem.

Snímek obrazovky 2016-03-22 v 22.45.53

Z výše vypsaných údajů je zřejmé, že titul nejlepšího 4“ smartphonu na světě není jen marketingovým obratem. Jestliže se rozhodnete pro pořízení iPhonu SE, dostanete kompaktní zařízení s dostatkem výkonu pro každou situaci. Ačkoliv zatím nemůžeme dělat ucelenější závěry, dle mého názoru půjde o jeden z nejlépe prodávaných iPhonů. Příznivá cena a prestižnost značky je dokonalým receptem na úspěch. Nebo máte jiný názor?

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button