Novinky

iPhone SE oficiálně: Pořádná porce výkonu v kompaktním těle

Apple dnes představil dlouho očekávaný iPhone SE, který se postaví po boku aktuální generace iPhonu 6s a iPhonu 6s Plus. Kalifornský výrobce tím odpověděl na dlouhodobé volání svých fanoušků, kteří se nedokázali smířit s přechodem na větší úhlopříčku.

Snímek obrazovky 2016-03-21 v 19.19.17

Apple v roce 2015 prodal 30 milionů čtyřpalcových iPhonů a bylo tedy logické představit nástupce. Srdcem novinky se stal čipset Apple A9 s podporou 64bitových instrukcí. Jedná se o stejnou výpočetní jednotku, jakou disponuje iPhone 6s a iPhone 6s Plus. Nepotvrdily se tak dřívější spekulace, které avizovaly slabší hardware. Konstrukce nejmenšího iPhonu je tvořena hliníkem a na první pohled může připomínat křížence iPhonu 6s a dva roky starého iPhonu 5s. Na první pohled též zaujmou zakulacené hrany a skleněné pruhy na zadní straně, které slouží pro příjem signálu.

Snímek obrazovky 2016-03-21 v 19.18.44

Na levém boku se nachází dvojice tlačítek pro regulaci hlasitosti a přepínač tichého režimu. Protější strana je až na slot pro SIM kartu čistá. Pod displejem se ukrývá tradiční tlačítko pro návrat na domovskou obrazovku, které v sobě kombinuje čtečku otisků Touch ID druhé generace. Základní model opět nabídne 16GB interní úložiště. Před pořízením tedy doporučujeme pečlivě zapřemýšlet, zda nepřiplatit za variantu s vyšší kapacitou.

Snímek obrazovky 2016-03-21 v 18.37.41

V další výbavě nalezneme pohybový koprocesor M9, Bluetooth 4.2, WiFi a podporu pro fungování v síti LTE s maximální teoretickou rychlostí 150 Mbps. Během tiskové konference zaznělo, že iPhone SE disponuje přepracovaným čipem pro bezdrátové technologie, který dovolí mnohem rychlejší surfování na WiFi. Na zadní straně zařízení se nachází 12Mpx iSight kamera. Skrze její optiku půjde pořizovat 4K video či panorama v maximálním rozlišení 63 Mpx. Nechybí pochopitelně ani čelní FaceTime kamerka s Retina Flash přisvícením využívající displej smartphonu. Přestože displej nepodporuje technologii 3D Touch, nechybí funkce Live Photos a přisvětlovací dioda pro pořizování snímků za zhoršených světelných podmínek.

Apple se na tiskové konferenci chlubil, že nový iPhone SE disponuje přepracovanými mikrofony, jenž mají zajistit mnohem kvalitnější záznam zvuku.

iphonese-gallery1-2016

iPhone SE bude dostupný v 110 zemích. Varianta s 16GB úložištěm přijde na 12 999 Kč. Na variantu s kapacitou 64 GB si připravte 16 190 Kč. Po vzoru větších sourozenců bude na výběr ze čtyř barevných kombinací – stříbrná, zlatá, vesmírně šedá a růžově zlatá. V balení naleznete sluchátka EarPods, 5W napájecí adaptér a USB kabel s konektorem Lightning. Předobjednávky budou v České republice spuštěny 29. března.

Co na nový iPhone SE říkáte? Splnil Apple vaše očekávání, případně plánujete jeho pořízení? O svůj názor se můžete s ostatními čtenáři podělit komentářem pod tímto článkem.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Jeden komentář

  1. Nic co by asi nikdo nečekal. Z 16 GB moc velkou radost nemám. Snad iPhone 7 tomu udělá přítrž. V dnešní době je tahle kapacita naprosto nepoužitelná. :-/ Nejvíc mě překvapilo, kolik Apple loni prodal čtyřpalcovejch iPhonů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button