Novinky

iPhone 8 Plus už není králem fotomobilů. Z trůnu ho sesadil Google Pixel 2

Krátce po představení nových iPhonů bylo okamžitě jasné, že Apple nenechal nic náhodě a valnou část pozornosti věnoval vylepšení fotografických vlastností. Na vlastní kůži se o tom přesvědčili tvůrci projektu DxOMark, který se specializuje na podrobné testy fotoaparátů. Schopnosti iPhonu 8 Plus byly natolik přesvědčivé, že okamžitě zaujal první místo v žebříčku chytrých telefonů. Stejného skóre se následně podařilo dosáhnout také konkurenčnímu  Samsungu Galaxy Note 8, který následoval iPhone 8.

Apple si ovšem výsadního postavení příliš dlouho neužil. Z trůnu ho totiž sesadil Google a jeho nedávno představený Pixel 2. Ačkoli nabízí „pouze“ jeden objektiv, díky propracované stabilizaci obrazu a pokročilým algoritmům zpracovávající data ze snímače dosáhl na skvělých 98 bodů.

Pro lepší ilustraci je vhodné dodat, že iPhone 8/Plus, Samsung Galaxy Note 8 a Google Pixel 2 disponují rozlišením 12 megapixelů a vesměs podobnou světelností objektivu. Bitva o nejlepší fotoaparát v mobilu se tedy evidentně přesunula z oblasti hardwaru k postprocessingu. Stále výkonnější čipsety otevírají nové možnosti, jak se vypořádat s fyzikálními limity miniaturních snímačů a udělat i z obyčejného uživatele dobrého fotografa. V následujících letech bude nesmírně zajímavé sledovat, kam až tento trend dokáže zajít a zda například neohrozí „dospělé“ fotoaparáty či zrcadlovky, které těží z léty prověřené koncepce.

Otestovali jsme iPhone 8 Plus: recyklace na čtvrtou

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

5 Komentáře

  1. to je sranda, jak všichni bojují s iPhonem a pak že není král. Je, i kdyby se všichni zbláznili, právě proto, že s ním bojují a vymezují se proti němu.

  2. Honění se za megapixely může malinko pomoci při redukci šumu. Honění se za světelností objektivu to samé. O konkrétních kvalitách snímače či optiky to ale neříká vůbec nic! Výmluva na postprocessing je taky velmi chabá a mezi lidmi kteří focení rozumí se neujme.

    1. světelnost objektivu, je naopak velmi důležitá. To ví každý, kdo je jen malinko poučený o fotografování.

      1. Říkám “honění se za světelností”. K čemu je ti světelný objektiv když je šmejdsky vyrobený a má chromatickou aberaci jak kráva? K ničemu!

        “Světelný objektiv” dokáže vyrobit kdekdo, ale světelný objektiv bez optických vad to je panečku umění. I ti nejšikovnější výrobci objektivů prodávají mnoho řad se stejnou světelností ale naprosto jinou cenovkou – rozdíl je v přesnosti. A to se bavíme o pořádných, chlapáckých sklech a ne o těchhle bradavicích co se montují na telefony. Tam to musí být ještě o několik levelů pečlivěji vyráběné protože takové malé sklíčko nepromine žádnou chybu a i jemná vada, která se na zrcadlovce lehce skryje na obrovské ploše čipu by způsobila u telefonu fatální chybu.

        V souvislosti s tím mě napadlo jaký je asi rozdíl v kvalitě fotek mezi více kusy téhož telefonu? Testoval už to někdo? Jdu googlit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button