iOSNovinky

Apple představil iOS 10: Nečekané náloži novinek vévodí otevření platformy vývojářům

Na tradiční vývojářské konferenci Applu WWDC, která odstartovala dnes v 19 hodin našeho času, se fanouškům jablečných produktů představila pořádná nálož softwarových novinek. Kromě nové verze operačního systému pro chytré hodinky Apple Watch (více informací) a vylepšeného softwaru určeného pro Apple TV se světu ukázala také nová verze nejrozšířenější platformy gigantu z Cuppertina.

Snímek obrazovky 2016-06-13 v 22.02.31

Řeč je o operačním systému pohánějícím iPhony, který se ve svém desátém vydání dočkal pořádné porce novinek. No pódiu totiž bylo prezentováno hned 10 poměrně zásadních vylepšení, kterých se uživatelé spolu s uvedením nové generace iPhonu letos na podzim dočkají.

Snímek obrazovky 2016-06-13 v 19.53.55

První velkou novinkou je změna notifikačního prostředí, které kromě nového designu přináší také spoustu nových funkcí. iPhone už například nebude nutné odemykat tak, jako doposud. Pro kontrolu notifikací totiž pouze postačí telefon zvednout. V kombinaci se systémem 3D Touch na nejnovějším iPhonu bude pak možno velmi pohodlně například odpovědět na zprávy přímo v prostředí notifikací. Ty budou také celkově interaktivnější. Bez potřeby odemknout iPhone bude totiž možné také například zkontrolovat, kde se zrovna pohybuje vámi objednané taxi. Notifikace se zabydlí také na první obrazovce, která dodnes patřila pouze vyhledávání, a návrhu kontaktů či aplikací.

vlcsnap-2016-06-13-14h29m02s7151

Zvykat si budeme muset také na nové gesto pro vyvolání fotoaparátu. Ten se totiž od podzimu nebude spouštět tahem od dolního okraje jako doposud, nýbrž přetažením pravého okraje displeje. Změn se dočkala také klasická spodní ovládací lišta. Nově se totiž rozdělí na dvě plochy. Jedna bude velmi podobná té stávající, zatímco druhá bude patřit jen ovládání hudby.

Spousta změn v operačním systému iOS 10 se odehrála v duchu otevírání systému Applu třetím stranám. Proto se otevření světu dočkala například dodnes vývojářům uzavřená Siri, prostředí map, ale dokonce také nativní aplikace zpráv, iMessage. Všechny tyto změny dají vývojářům zcela novou cestu, jak prostřednictvím svých aplikací usnadnit uživatelům jablečných smartphonů život. Siri například umožní spouštět skrze své prostředí sportovní aplikace jako Runtastic nebo Runkeeper, nebo si prostřednictvím hlasu objednat přes Uber řidiče. Nově bude dokonce také možné si přes Siri odeslat peníze skrze internetové bankovnictví.

vlcsnap-2016-06-13-13h56m54s719

Příjemné změny se dočkala nativní aplikace Fotky. Ta nyní dokáže inteligentně třídit pořízené fotografie podle místa, vyfocených osob, data pořízení fotografie nebo okolního prostředí. iPhone tak sám od sebe vytvoří inteligentní album, ve kterém najdete například pouze fotky vyfocené na horách. Na základě těchto kompilací pak iOS 10 zvládne mimo jiné sestříhat krátký video sestřih s libovolným hudebním podkresem.

Snímek obrazovky 2016-06-13 v 19.53.44

Redesignu se dočkala hudební platforma Apple Music, kterou si podle údajů Applu měsíčně předplácí 15 milionů uživatelů. Nově se zde dočkáme například sekce „Objevování“ nebo „Pro mě“, která by měla inteligentně sortovat hudební obsah na základě osobních preferencí.

Pozadu nezůstává ani klávesnice, která sází na prediktivní funkce. Ty nebudou jen napovídat aktuálně psané slovo, ale celé odpovědi. Novou funkcí mají i hovory, které dokáží poznat, zda zrovna volané číslo není spam.

Apple dále představil zcela novou aplikaci s názvem Home, která sdružuje všechny nástroje pro inteligentní ovládání domácnosti. To vše také prostřednictvím Siri. Jako poslední Apple ukázal vylepšenou aplikaci Zprávy, která nově nepíše pouze suché texty. Od podzimu bude totiž zvládat posílat zprávy různými tóny, které budou simulovat animace. Přidána bude také funkce kreslení či živého pozadí.

Štítky

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close