Novinky

iOS & iPadOS 14 Developer Beta 3 jsou venku: rychlý přehled novinek

Apple v průběhu včerejšího večera vydal třetí vývojářskou beta verzi nových systémů. Společně se tedy podíváme na přehled těch nejzajímavějších novinek, které nám nová beta přinesla. 

Poznámka autora: ve čtvrtek večer byla vydána i “Public Beta”, pro veřejné beta testery. Oba tyto systémy jsou shodné. Ale pokud nejste vývojář a nemáte zaplacený vývojářský účet, rozhodně vám doporučuji počkat a stahovat vždy verzi pro veřejnost.

Novinky v iOS a iPadOS 14 Beta 3

Aplikace Hudba dostala novou ikonu, která se lehce vrací k designu z iOS 7. Hudební knihovna a widgety Hudba se také dočkali redesignu. Vše nyní působí přehledněji a obecně je používání příjemnější.

CeskyMac.cz (autor fotografie: Dominik Ulč)

Konečně byl přidán také widget Hodiny, který jsme mohli v rámci WWDC vidět v podstatě jako vůbec první ukázku v promo videu.

Widget pro Čas u obrazovky byl předělán a nyní je v rozložení 4×4 ikonky mnohem přehlednější.

CeskyMac.cz (autor fotografie: Dominik Ulč)

V rámci iPadOS byl naopak odebrán widget Počasí. Což bohužel znamená, že v iPadu už není žádná možnost nativního Počasí. Doufejme, že se za 14 dní s příchodem další bety zase vrátí.

CeskyMac.cz (autor fotografie: Dominik Ulč)

Byla přidána seznamovací okna, která na uživatele vyskočí při prvním spuštění nové funkce, kterou iOS/iPadOS 14 přináší.

Na iPhonech podporujících, mnou velmi oblíbenou, funkci 3D Touch je po instalaci třetí bety tato funkce deaktivována. Vypadá to tedy, že se s 3D Touchem můžeme již trvale rozloučit. Škoda!

Na 5,8” (iPhone X, Xs a 11 Pro) modely dorazila funkce Zvětšení zobrazení, která kompletně zvětší celé rozhraní telefonu. Tato funkcionalita byla doposud “exkluzivitou” na větších, 6,1” (iPhone Xr a 11) a 6,5” (iPhone Xs Max a 11 Pro Max) zařízeních. Tento krok naznačuje, že Apple chystá novou, menší velikost iPhonu a model s velikostí displeje 5,8“ již tedy nebude nejmenší. Spekuluje se o modelu s úhlopříčkou obrazovky 5,4 palce.

Osobní zkušenosti

Pro mě osobně je velmi příjemným zjištěním, že byl vyřešen problém s úložištěm, který mě trápil od první beta verze jak iOS, tak iPadOS. Sekce Ostatní už nezabírá snad veškeré volné místo, které v zařízení zůstávalo. V mém případě se jednalo o téměř 180GB. To už člověka dokáže pěkně potrápit.

Zdroj: Unsplash

Dalším zpříjemněním používání iOS 14 je fakt, že opět funguje synchronizace Aktivity, nově se aplikace v iPhonu jmenuje Kondice, mezi Apple Watch a iPhonem. Své kroužky tedy můžete dále vesele uzavírat. Jinak je systém plynulý a víceméně bez nějakých závažnějších bugů. Budeme rádi, když se s námi podělíte i o vaše zkušenosti s beta verzemi nových jablečných systémů pod článkem v diskuzi.

Štítky

Dominik Ulč

U Applu obdivuji dokonalou propracovanost designu jednotlivých produktů, ekosystém i skvělý marketing. Ve volném čase se věnuji focení a objevování nových míst. Nejlépe ve vzájemném propojení. Moc rád se s Vámi podělím o mé zkušenosti, poznatky a rady nejen ze světa jablečné společnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Close