Novinky

iOS 17 klepe na dveře: kdy se dočkáme odhalení a na jaké novinky se můžeme těšit?

Rok 2023 zanedlouho načne další kvartál, a to znamená jediné. Brzy se dočkáme uvedení aktualizace iOS 17. A jelikož se bude opět jednat o majoritní verzi operačního systému, můžeme se těšit na řadu nových funkcí a vylepšení. Přestože zatím vycházíme z neoficiálních informací, nová verze se s nejvyšší pravděpodobností odhalí při příležitosti konání vývojářské konference WWDC 2023. Alespoň tak tomu bylo v posledních letech. Navíc nic zatím nenasvědčuje tomu, že by se to mělo letos změnit.

Společně s odhalením aktualizace můžeme očekávat OTA distribuci systému v beta verzi určené primárně vývojářům. O pár týdnů později pak přijde na řadu veřejná beta verze iOS 17, kterou si bude moci nainstalovat také široká veřejnost.

Zatímco u hardwarových novinek od společnosti Apple dochází k únikům informací měsíce, někdy dokonce roky, dopředu, v případě softwaru je situace diametrálně odlišná. To je zapříčiněno zejména tím, že do vývoje hardwaru je zapojen dlouhý řetězec dodavatelů, které je prakticky nemožné uhlídat. Software si však v Applu vyvíjí výhradně sami, takže utajení je v tomto ohledu mnohem snazší. Vzhledem k této skutečnosti toho víme jen velmi málo, takže výčet očekávaných funkci je poměrně skromný.

foto: Český Mac (autor: David Pravda)

Novinky v iOS 17

Z více zdrojů přichází indicie, že iOS 17 a další softwarové platformy ustupují do pozadí, jelikož v Applu se nyní primárně soustředí na vývoj nové náhlavní soupravy pro rozšířenou a virtuální realitu. Příchod tohoto produktu je též očekáván na konferenci WWDC 2023. Důležitost AR/VR brýlí mimo jiné dokazují zvěsti o tom, že Apple stahuje hardwarové a softwarové inženýry z jiných projektů, aby tím urychlil jejich vývoj.

Tim Cook prosadil brzké uvedení brýlí pro virtuální realitu. Vývojový tým Applu je ale zásadně proti

Systém iOS 17 nese interní označení “Dawn“ a podle agentury Bloomberg bude letošní verze na nové funkce mnohem chudší, než tomu bylo v uplynulých letech. Hovoří se pouze o dílčích vylepšeních, které se budou soustředit na odladění již stávajících vlastností. Některé novinky měly být dokonce zrušeny, a to kvůli zaměření na vývoj platformy realityOS. S jistotou však můžeme očekávat, že Apple se bude i nadále soustředit na posílení bezpečnosti a nakládáním s uživatelskými daty. 

Největší naděje jsou ze strany odborné veřejnosti vkládány do aktualizace nativních aplikací Domácnost, Soubory, Hudba, Připomínky, Kondice, Mail a Peněženka. S tím bude pravděpodobně souviste přepracované uživatelské rozhraní, designový jazyk by měl však zůstat v zásadě stejný.

Zda se však dočkáme nějaké zásadní funkce, která posunu iOS platformu na další úroveň, není v tento moment vůbec jisté. Osobně vsázím na to, že iOS 17 se skutečně vydá cestou drobných změn a obecného vylepšení celkové stability. Ostatně s přihlédnutím k současnému stavu iOS 16 by to nebylo vůbec od věci.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button